Брз и вкусен ручек: Шпагети во бел сос со сланина

Уште една фантастична комбинација на сос, која секако одговара со сите видови на тестенини, направете ја и уживајте во вкусот.

Потребни состојки:

– 300 гр. шпагети

– 100 гр. сланина

– 150 гр. сирење

– 250 мл. павлака за готвење

– 1/4 лажичка црн бибер

Начин на подготовка:

Во подлабок сад ставете вода со мешан сув зеленчук. Кога водата ќе врие ставете ги шпагетите и оставете да се сварат по ваш вкус.

Во нелеплива тава на тивок оган ставете ја исецкана сланина да се пржи. Доколку можете, одберете помесната сланина зошто е поубав вкусот.

Кога ќе се запржи, ставете го издробеното сирење и оставете минута до две заедно да се испржат. За сирењето најдобро е да е тврдо и солено.

Полека истурајте ја павлаката за готвење и мешајте постојано додека не ја добие потребната густина.

Сварените и исцедени шпагети ставете ги во чинија за служење и врз нив ставете од сосот.

Можете да додадете зачини по желба, но внимавајте со поинтензивните мириси да не го смените основниот вкус на сосот.

Слични објави

Три хороскопски знаци кои се најголемите лутковци

Igor

Бритни Спирс ужива на јахта со 13 години помладото момче: Девојките и љубоморат поради него! (ФОТО)

Igor

МУЗИЧКИ ВРЕМЕПЛОВ: Дознајте кои настани ја одбележаа музиката низ историјата на денешен ден…

Еспресо

ЈА ИЗМЕШАА СО ХОЛИВУДСКА ДИВА: Оваа позната пејачка откри интересна случка од Прага

Igor

Шок во судницата во Белград! Пристигнало анонимно писмо со име на убиецот на пејачката Јелена! (ФОТО)

Igor

Адријана Лима во фустан кој е прогласен за најголемо модно промашување во 2019 година! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

17 − 8 =

Слични објави

Ентони Хопкинс не зборува со својата ќерка 20 години: Како ќе ја одигра улогата во филмот „Татко“!

Еспресо

Еден месец по инфарктот, Балашевиќ пак се шегува на своја сметка: Сега сум СТЕНТ-АП комичар (ФОТО)

Слободен печат

Ве очекува урнебесна „Еден на Еден“ емисија: Дејан Лилиќ и Благој Веселинов гости, а Нина Ангеловска и Сања Лукаревска читаа негативни твитови! (ВИДЕО)

Слободен печат

ЈЕЛЕНА СЕ ЈАВИ И МИ ГО КАЖА ОВА! Туцаковиќ откри што се случувало пред смртта на Дивна Карлеуша

Igor

ФОТО | Едвај ги собра: Елеонора Миљковиќ облече претесен фустан со кој ги истакна бујните гради!

Васко Спасоски

Кајли Џенер ги почасти следбениците со секси фотка во чест на заминување на 2019 (ФОТО)

Еспресо