Британското кралско семејство полудува по оваа торта: Чоколадна фантазија која не се пече!

Британската кралица Елизабета Втора и принцот Вилијам го обожaваат овој десерт, открива личниот кралски готвач Дарен Мек Грејди.

Потребни состојки:

– 120 гр. путер
– 120 гр. шеќер
– 120 гр. темно чоколадо
– 1 јајце
– 220 гр. кекс

За глазура:

– 240 гр. растопена чоколада

Начин на подготовка:

* Намастете калап за торта со дијаметар од 20 центиметри.
* Кексот искршете го со раце да биде отприлика со големина на бадеми.
* Во поголем сад ставете го путерот кој претходно отстоил на собна температура и помешајте го заедно со шеќерот и матете додека да добиете хомогена смеса.
* Растопете 120 грама темно чоколадо на пареа и додадете го во смесата со путерот и шеќерот, притоа постојано мешајки.
* Додадете едно јајце и изматете за добро да се поврзат состојките.
* Во чоколадната смеса додадете ги парчињата кекс и измешајте за сите парчиња кекс да се прекријат.
* Истурете ја смесата во калап за печење и внимавајте нигде да нема дупки, особено на дното,
* Пред сервирање колачот држете го во фрижидер најмалку три часа.
* Во меѓувреме растопете 200 грама чоколадо и кога ќе ја извадите тортата од фрижидер и ќе го извадите прстенот од калапот, превртете ја наопаку и прелијте со глазурата од растопеното чоколадо.
* Тортата дрете ја на собна температура додека не се излади глазурата.

Слични објави

Меган постојано го допира грбот на Хари, а стручњаците за говор на телото откриваат што сака да постигне со тоа

Еспресо

Никогаш не излегуваат од мода: Како да ги комбинирате белите фармерки (ФОТО)

Igor

Менаџерот и кумот на Јоксимовиќ, Бане Обрадовиќ го победи коронавирусот по тешката борба!

Еспресо

Се топат во уста – Американски палачинки со јаболка и цимет

Igor

Маска со кафе за сјајна и мека коса

Igor

Миа Калифа е бесна: Моите 100.000 долари не пристигнаа во Бејрут и два месеци по експлозијата! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

седум − оне =

Слични објави

ШАРЛИЗ ТЕРОН: Холивуд ти удира шлаканица кога почнуваш да старееш

Igor

Џеј Ло открива правила што мора да ги следи секоја вистинска дама

Igor

Поранешна пријателка на Меган Маркл открива СОЧНИ ДЕТАЛИ за запознавањето со принцот Хари

Igor

Хали Бери во шестата деценија прави вратоломии како од шега (ФОТО)

Igor

Познати номинациите за наградите Еми 2020: Серијата „Watchmen“ на врвот на листата

Еспресо

Ова се цените за новогодишните настапи на Цеца, Шерифовиќ, Дара Бубамара, а погледнете за колку ќе пее Дино Мерлин во Скопје! (ФОТО)

Igor