БОЗА – традиционален пијалак за спас од горештините

Бозата е популарен ферментиран пијалак кој е специфичен за просторот на Турција, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Македонија, Бугарија, Казахстан, Кавказ и Узбекистан. Некогаш овпј здрав напиток можел да се купи скоро во секоја слаткарница.

Бозата првпат е направена во Турција, а на Балканот се појавила со доаѓањето на Османлиите, кои боза им служеле на војниците за полесно да ги поднесуваат високите температури. До 16 век бозата се пиела во неограничени количини, но кога Турците смислиле алкохолна „тартар боза“, султанот Селим Втори вовел прохибиција, а во 17 век султанот Мехмед Четврти ги забранил сите алкохолни пијалаци и ги затворил сите продавници во кои се продавала боза.

Бозата освен што делува освежително, е и исклулително здрава. Содржи големи количини витамин Б (Б1, Б2, Б3, Б6 и Б 12), витамините А и Е, како и железо. Освен тоа, има состојки кои се добри за варењето, го намалува високиот крвен притисок, решава уролошки проблеми и ја филтрира крвта.

Слични објави

Бившата девојка на Аца Лукас уапсена во Црна Гора поради проституција

Igor

Лиснати кифлички (ВИДЕО)

Igor

Душко Тошиќ ја напушта Јелена Карлеуша: Купил стан и локал за половина милион евра во центарот на Белград!

Васко Спасоски

Каков ден ве очекува: Хороскоп за 08.09.2019

Igor

Илон Маск го доби шестото дете: Само ќе одлучи кој пол ќе биде!

Еспресо

Сте го виделе најмалото бикини на светот? Кендал Џенер го облече и многу ѝ се допаѓа! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Осумнаесет + два =

Слични објави

Принцот Вилијам го прекрши строгото кралско правило! (ФОТО)

Еспресо

Прекрасна вечера со магичен вкус: Пита со спанаќ која ќе ја сонувате (РЕЦЕПТ)

Igor

Популарниот пејач прозборува за ужасното искуство: Немаше никого во близина, а потоа ми извадија нож!

Еспресо

Андрија Милошевиќ по операцијата се јави од болницата и се шегуваше за болничкото мени

Еспресо

Ретко кој го видел ова: Кирк Даглас дели училишен прибор во 1947 година во Егејска Македонија (ФОТО)

Васко Спасоски

Секси девојката на фудбалерот на Јувентус, искусна и во боречки спортови

Igor