5 намирници за силна ерекција

Овошјето и црвеното вино можат да го намалат ризикот од појава на еректилна дисфункција, откриваат новите студии на научниците од Велика Британија.

Научниците истражувале и набљудувале 25.000 мажи во период од 10 години, а малку повеќе од една третина од мажите развиле еректилна дисфункција во текот на студискиот период.

Меѓутоа, мажите кои кажале дека јадат повеќе од три порции недлно од овие пет клучни намирници, имале за 19 проценти помали шанси да заболат од еректилна дисфункција во споредба со оние кои не ги јаделе овие намирници.

Петте намирници кои би требало да ги јадете се: бобичесто овошје, портокали, црвено вино, јаболки и крушки.

За зголемување на моќта на пенисот се задолжени флавоноидите, состојките од овошјето и зеленчукот, вели авторот на студијата Един Касиди, директор на одделението за исхрана на Медицинското училиште во Норвич.

Кај повеќето пациенти, кои боледуваат од еректилна дисфункција, откриено е дека болеста се развила поради недоволниот проток на крв во пенисот.

Некои флавоноиди можат да ја подобрат циркулацијата на крвта, правејќи ги артериите флексибилни и отворајќи ги вашите крвни садови.

Значи, доколку сакате да го зачувате здравјето и функционалноста на својот пенис, испијте уште денес чаша црвено вино или изедете некое од овие овошја.

Слични објави

РЕБЕКА ПОТВРДИ: Прво го запалиле автомобилот на Сузе, па така изгорел и нашиот!

Васко Спасоски

Нејзиното лице е сто проценти пластика: Фановите шокирани од изгледот на славната русокоса (ФОТО)

Еспресо

БЕЗ ФОТОШОП И ИНСТАГРАМ ЕФЕКТИ: Како навистина изгледа Јелена Карлеуша? (ФОТО)

Igor

700.000 „лајкови“ како од шега: Бритни Спирс се соблече во бикини и покажа дека е „риба“

Igor

Софи Тарнер од „Игра на троновите“ родила ќерка во строга тајност

Еспресо

Џеј Ло открива правила што мора да ги следи секоја вистинска дама

Igor

Остави Коментар

осум − 2 =

Слични објави

Васил Тупурковски во „Еден на Еден“: Погледнете ја најавата (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Цеца ја објави Анастасија во бело бикини, а погледнете што напиша како коментар (ФОТО)

Васко Спасоски

Ким Кардашијан сака да го плати лекувањето на девојката застрелана на протестите за Џорџ Флојд

Еспресо

ГИ ГЛЕДА ЛИ НЕКОЈ БИКИНИТЕ? Плејбој зајчица ги облекла „најситните бикини на светот“, видете како изгледа (ФОТО)

Igor

ФИНАНСИСКИ ХОРОСКОП: Овие хороскопски знаци без размислување трошат пари

Igor

Црно, па не се гледа: Водителката Елена Стефановска во прекратко мини-здолниште! (ФОТО)

Igor