Вежбање по породување: Колку време е потребно за повторно да вежбате?

Повеќе од јасно е дека во првите месеци по породувањето мајките треба да се штедат од физичко изморување.

Гинеколозите и фитнес-инструкторите предупредуваат дека жените, поради преголема желба за поскоро да си ја вратат старата фигура, пребрзо после породувањето се враќаат на вежбањето. Со тоа го изложуваат својот ослабен стомак и карличните мускули на опасност. Затоа предупредуваат жените да почекаат најмалку шест месеци од породувањето пред да почнат да трчаат или интензивно да вежбаат.

Многу жени не сфаќаат колку се опасни последиците, доколку не му дозволат на своето тело да закрепне после породувањето.

Иако физичката активност е генерално добра за човечкото здравје, доколку вежбите се прават на погрешен начин, а посебно во периодот кога телото е ослабнато после породувањето, може да имате повеќе штета отколку корист од него.

Некои жени чувствуваат дека мораат да се ослободат од својот стомак веднаш после породувањето, бидејќи ги гледаат познатите личности на кои тоа им успеало. Поради тоа прават склекови, стомачни и слични вежби, кои можат да влошат одредени состојби кои веќе настанале како последица на бременоста, на пример раздвојување на стомачните мускули. Проблемот е во тоа што кај многу жени нема очигледни симптоми за внатрешните оштетувања од бременоста и породувањето, па тие се чувствуваат подготвени да се ослободат од опуштениот стомак и вишокот килограми.

Но, вистината е дека без разлика на тоа дали бременоста била лесна или тешка, породувањето природно или со царски рез, или пак била користена анестезија, телото на жената во првите неколку месеци не смее да биде многу оптоварено физички.

На новата мајка ѝ се доволни сите оние физички и хормонални промени, а вежбањето може да предизвика дополнителни проблеми, па дури и посериозни нарушувања, кои може да се избегнат само доколку се следи природниот процес на закрепнување.

Слични објави

Чисто тело за само 7 дена, веднаш направете го овој рецепт

Igor

Роберт Патинсон: Да не беше „Хари Потер“ ќе бев пијанист!

Igor

Апсолутен хит ова лето: Овој модел на фустан и одговара на секоја фигура! (ФОТО)

Igor

Манекенката Бојана Нушкова ги почести обожавателите на Инстаграм со топлес-фотографија (ФОТО)

Igor

РЕЦЕПТ по кој ПОЛУДЕ СВЕТОТ: Направете одличен ручек за само 5 МИНУТИ! (ВИДЕО)

Igor

ЛЕТНАТА НЕГА на лицето е многу важна – не заборавајте ја

Igor

Остави Коментар

18 − десет =

Слични објави

Бразилките може водат да им носат: Ова се Македонките со најдобри задници на Инстаграм! (ФОТО)

Еспресо

Ја перете шарената облека на 30 или на 40 степени? Тоа е голема грешка

Igor

23 иновативни трикови за вашата коса (ВИДЕО)

Igor

Ова е најмоќниот домашен антибиотик во светот: Создаден е да ги уништи најсериозните епидемии!

Igor

Браковите склопени во 2020 ќе траат ЗАСЕКОГАШ: А еве кој ДАТУМ е особено добар за одење пред матичар!

Igor

3 работи кои треба да ги јадете секој ден доколку сакате да ослабите

Igor