Трик кој ќе ја спаси вашата пегла од загорените наслаги (ВИДЕО)

Модерните пегли имаат „паметни“ плочи кои се прилагодуваат на секоја ткаенина, а на малку постарите модели потребно е да ја менувате јачината на температурата, што често завршува со тврдокорни, загорени дамки.

Темните наслаги кои настануваат на плочата од пеглата ги уништуваат влакната на ткаенината на која остануваат загорени дамки.

Меѓутоа, таквата пегла не треба да ја фрлате – постои едноставен, брз и многу практичен и делотворен трик кој ќе ги отстрани и најтврдокорните наслаги од дното на пеглата.

Се што ви е потребно е обична таблета парацетамол и вашата пегла ќе биде како нова.

За спасување на пеглата ви се потребни само пет минути. Загрејте ја на најсилна температура, а таблетата парацетамол фатете ја со пинцета за да не се изгорите. Со неа поминувајте по дното на пеглата, триејќи ги загорените дамки.

Нечистотијата ќе стане течност, па затоа пеглата пројдете ја неколкупати преку крпа. Наслагите ќе исчезнат веднаш.

Слични објави

Дали сте знаеле? Плутата од шампањско лета брзо како „Ф-16“, а меурите се двапати побрзи од брзината на звукот (ВИДЕО)

Igor

Џенифер Лопез е МОДНАТА ИКОНА за 2019 (ФОТО)

Igor

Витаминска бомба која ќе ве доведе до идеална линија

Igor

Најефикасната масажа против брчки: Подмладете се со помош на две лажици (ВИДЕО)

Igor

Ташни за есен 2019: Ова ќе бидат 6-те најбарани модели! (ФОТО)

Igor

Најдобриот лек за бактерија во желудникот: Кога ќе го изедете ОВА ќе ја уништите МНОГУ БРЗО!

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет + дваесет =

Слични објави

Британка стана првата личност на светот излечена од смртоносна инфекција преку ГМО вирус

Igor

3 грeшки кои сите жени ги прават при миењето на садови во машина!

Igor

5 тајни на холивудските ѕвезди за диета која делува

Igor

Мини диета – За само 3 дена намалете 3 килограми

Igor

Совршени локни: Направете сами спреј за најубавите локни на светот! (ВИДЕО)

Igor

Овој чај помага во топењето на масните наслаги?!

Igor