Спас од комарците со природни средства кои сигурно ги имате дома

Симптомите што се појавуваат по каснување од комарец, болка, чешање, оток, се карактеристични симптоми на локална алергиска реакција. Но ако чешањето се појави на целото тело, за таква реакција треба да се побара лекарска помош.

За поблагите реакции, како што е вообичаеното чешање, можете да го употребите следново:

Мед – ако не ви пречи чувството на лепливост на кожата, медот делува противвоспалително и може да го смири чешањето.

Млеко и вода – Помешајте иста количина млеко и вода и во тоа потопете чиста ткаенина. Со неа пребришете го подрачјето на убодот и ќе го смирите чешањето.

Лимон – Ќе ве ослободи од чувството на чешање, ама не го користете ако планирате после тоа да поминете извесно време на отворено, односно ако бидете директно изложени на сонце.

Паста за заби – Повеќето пасти за заби имаат вкус на нане, што создава чувство на ладење на кожата. Состојките во пастата за заби ќе помогнат во намалување на отокот.

Слични објави

Останете сингл се додека не најдете партнер кој ќе ги прави овие 8 работи за вас!

Igor

Лимонот ќе ви помогне да се разубавите! Еве како…

Igor

Доживотен тренд: Ова парче облека секогаш е во тренд, а пристапно е за секого (ФОТО)

Igor

asdasda

Igor

Полнети пиперки со сирење

Igor

Познати жени кои одлучиле дека не сакаат да родат деца

Igor

Остави Коментар

тринаесет − 5 =

Слични објави

Не нанесувате хидратантна крема редовно? Еве што ќе и се случи на вашата кожа!

Igor

Не ја фрлајте! За што сè може да се користи кората од банана

Igor

ЕКСПЛОЗИВНО УЖИВАЊЕ: Кама сутра совети што не се однесуваат на пози и техники

Igor

Ледени кифлички: Колку подолго стојат, толку се поубави и помеки! (РЕЦЕПТ)

Igor

Оригинален пица бурек (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Неон, нуд или нешто трето? Откријте какви нокти се тренди ова лето! (ФОТО)

Igor