Погледнете како можете да го искористите ШЕЌЕРОТ при чистење на вашиот дом

Оваа слатка кујнска состојка обично се користи за засладување на храната или пијалаците со цел тие да бидат повкусни. Но, дали сте знаеле дека шеќерот може да се користи и како средство за чистење? Погледнете ги следниве начини на кои можете да го „заблажите“ вашето чистење на домот…

Шеќер и прашок за печиво – Во еден сад ставете 3 лажици шеќер и една лажица прашок за печиво, а потоа додадете малку вода со цел да направите мазна смеса. Оваа смеса може да биде одлична и природна замена за сјајот со кој ги миете садовите.

Шеќер и розова вода – Ставете 3 лажици шеќер во еден сад, па потоа врз него додајте една лажица розова вода и мешајте сè додека шеќерот не се стопи. Подготвената смеса можете да ја користите за чистење сребро.

Шеќер и лимонов сок – Направете сок од еден лимон и додајте му 3 лажици шеќер. Оваа комбинација е одлична за лесно отстранување на ‘рѓата.

Шеќер и сирење – За отстранување на флеките од подот, обидете се со комбинација од шеќер и сирење. Во еден сад помешајте ги, а потоа со памучна крпа нанесете ги на свежите флеки.

Шеќер и сок од домат – Сокот од домат е силно белило. Доколку имате која било облека која има трајна флека, во еден сад измешајте шеќер со сок или пире од домат и потоа со нивна помош едноставно отстранете ја од вашите алишта.

Слични објави

ОВАА ЖЕНА секоја вечер лицето го мачка со оваа крема: Изгледа 10 години ПОМЛАДО од своите пријателки! (РЕЦЕПТ)

Igor

НЕ ГИ ИГНОРИРАЈТЕ: 4 сигнали дека веќе анксиозноста зема силен замав

Igor

Како да користите помалку сол во исхраната?

Igor

Само две состојки ги сочинуваат НАЈЗДРАВИТЕ БОМБИЦИ НА СВЕТОТ: Рецепт за ГРЧКИ ПОЈАДОК стар преку 6000 ГОДИНИ!

Igor

Ѕирнете во плакарот на најпознатата ријалити мајка во светот (ВИДЕО)

Igor

Не ги стискајте поткожните мозолчиња, можете да си направите голем проблем!

Igor

Остави Коментар

3 × пет =

Слични објави

Домашна чорба од домати

Igor

Црниот чај е прва помош за безживотната коса

Igor

Мики Маус денес слави 91-ви роденден!

Igor

Пилинг кој ефикасно го елиминира целулитот – Пробајте го веднаш!

Igor

Како да носите ЦРНА ОБЛЕКА и во текот на летото

Igor

Секоја жена од стил треба да знае: Вака се носат белите пантолони! (ФОТО)

Igor