Почнете го денот позитивно – ќе бидете посреќни, поздрави и многу попродуктивни

Истражувањата покажале дека луѓето кои ќе го започнат денот во позитивно расположение, имаат поголема шанса така и да го завршат. Ако веќе знаете дека почетокот на денот ќе има големо влијание на остатокот од времето, зошто би станале на „лева нога“? Постојат мали работи кои можете да ги направите и кои ќе ви одземат само неколку минути, но во голема мера ќе влијаат на вашето расположение, ефикасноста на работното место и на вашето задоволство кога ќе ги сумирате впечатоците на крајот од денот. Еве неколку предлози како можете да го започнете денот во добро расположение, а дури да не станете од кревет.

Одвојте неколку моменти за благодарност
Штом ќе ги отворите очите, набројте пет нешта за кои сте благодарни, можеби бидејќи сте прекрасна личност, имате одлични пријатели, одлично сте организирани… Има многу причини за благодарност, пронајдете ги вашите кои ќе ви го загреат срцето и ќе ви измамат насмевка на сè уште сонливото лице.

Угодете си себеси
Подгответе си шолја со омилениот чај и вратете се во креветот, прелистајте некое списание, гушнете го партнерот или децата и уживајте во моментот. Правењето нешто во што навистина уживате ќе ви помогне со задоволство да ги извршите и останатите обврски што ги имате во текот на денот.

Поставете си нови цели
Поставете си мали цели кои ќе можете да ги остварите во текот на денот, без оглед дали се работи за помагање на некој непознат или купување појадок некому. Овие ситни задачи ќе ви го разубават денот.

Ширете среќа
Пред официјално да го започнете денот искорисете некоја минута за да им пратите порака на пријателите, да им се јавите на родителите или да му напишете порака на колегата што го цените. Освен што на другите ќе им помогнете да се чувствуваат фантастично, и вашиот ден ќе почне на одличен начин. Истражувањата покажале дека кога мислите на луѓето кои ви значат и коишто ги сакате, значително можете да го намалите стресот или главоболката.

Испланирајте нешто забавно за крајот на денот
Размислете што би ве усреќило и ветете си дека тоа ќе го направите на крајот од денот. Дури и самата помисла на тоа во текот на денот може значително да ви го подобри расположението.

Слични објави

Спас од комарците со природни средства кои сигурно ги имате дома

Igor

ЈА ЧИСТИТЕ ЛИ ПРЕСАТА ЗА КОСА? Ако не го правите тоа, се изложувате на ОВИЕ опасности

Igor

Овие работи жените не сакаат да ги делат ниту со своите партнери

Слободен печат

Како Италијанките се облекуваат на есен: Учете од најдобрите! (ФОТО)

Igor

Знаете ли зошто лажицата за шпагети има дупка во средината?

Igor

Анџелина Џоли е во среќна врска со својата колешка! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Шестнаесет − единаесет =

Слични објави

Блуза која ќе го одбележи крајот на летото и почетокот на есента: Хит модел кој одговара на се (ФОТО)

Igor

Сакате да ја промените бојата на косата: Овие 5 нијанси ќе бидат апсолутен хит оваа есен! (ФОТО)

Igor

Морската сол содржи дури 80 состојки позитивни за здравјето

Igor

Како Италијанките се облекуваат на есен: Учете од најдобрите! (ФОТО)

Igor

Сакате успешни деца? Престанете да ги решавате нивните проблеми

Igor

Џеј Ло со провокативна фотка го најави филмот во кој таа глуми стриптизерка (ВИДЕО)

Igor