Неколку трикови за беспрекорно бели алишта

Белата облека во многу случаи е одличен и практичен избор, но проблемот е што тешко се одржува нејзината белина.

Со современиот начин на живеење, неретко немаме време да ги групираме алиштата за перење според боја, па тоа за жал резултира со потемнети бели алишта кои изгледаат како валкани. Со помош на овие неколку трикови, вашите бели парчиња облека повторно ќе заблескаат во потполно бел сјај.

Еден од најевтините начини за совршено избелување на белата облека е со помош на калиум перманганат кој може да се купи во аптека.

Рецептот е едноставен. Во 10 литри врела вода ставете неколку кристали калиум перманганат. Водата ќе стане розова, но тоа нека не ве плаши. Немојте да претерувате со количината за да не добиете темновиолетова боја.

Додадете 200 грама детергент за перење и промешајте, па потоа додадете ја мократа облека. Легенот покријте го со најлонска кеса или фолија и оставете ја така да седи 4-5 часа (може и преку ноќ). Нека не ве буни бојата на водата, облеката ќе биде побела од кога било. Кога ќе ги извадите алиштата од течноста, исцедете ги и пикнете ги во машина за перење. Перете ги како и вообичаено.

Ако алиштата биле перени пред избелувањето, тогаш само исплакнете ги и ставете ги да се сушат. Облеката ќе ви биде беспрекорно бела.

Дополнителни трикови:

– Во текот на перењето во прашокот за перење можете да додавате по 2-3 лажици сода бикарбона. Ќе заштедите на скапи средства за избелување, а облеката ќе ви биде совршено бела. Содата ја смалува тврдоста на водата, па така средствата за перење стануваат поефикасни.

– Прашокот за пециво е исто така добар избелувач. Пред перењето истресете една ќесичка во прашокот за перење и промешајте. Резултатот нема да изостане.

Слични објави

МОДНА ИНСПИРАЦИЈА: Што носат познатите дами на плажа (ФОТО)

Igor

Откриени рамена – Полн погодок за летото (ФОТО)

Еспресо

Мали совети за секогаш чиста и убаво уредена бања

Igor

Нозете и задникот ви се слабата точка? Еве како да ги затегнете (ВИДЕО)

Igor

Престанете да ги правите овие ГРЕШКИ и СЕКОГАШ ќе имате совршени нокти (ФОТО)

Igor

Што да направите кога имате низок притисок?

Igor

Остави Коментар

пет × пет =

Слични објави

Алкални намирници за здраво тело

Igor

Многу би сакале да се на негово место: Ова е момчето кое ги слика најубавите девојки во Македонија (ФОТО)

Igor

Шест причини поради кои вашето момче нема да се ожени со вас!

Васко Спасоски

Одличен есенски стил – ДАМИ копирајте ја: Џулијан Мур (58) е жена свесна за своите години! (ФОТО)

Igor

Вкусни и крцкави: Моцарела стапчиња

Igor

Беше секс-симбол, а ја викаа најлошата актерка на векот! (ФОТО)

Igor