Не ви е удобно во домот? Погледнете како да го промените тоа!

Расположението во домот не ви е на посакуваното ниво? Ви нудиме неколку совети кои ќе ви помогнат.

Природна светлина

Природната светлина може да има силно влијание на расположението. Според истражувањата, сончевата светлина што поминува низ прозорците може да го подигне нивото на серотонин – хормонот на среќа, кој помага во борбата против депресија и го подига расположението. Наместо густите и темни завеси ставте лесни и проѕирни, додадете рефлектирачки површини и огледала. Не заборавајте да се погрижете прозорците постојано да бидат чисти.

Украсете го домот со растенија

Освен што го прочистуваат воздухот, растенијата можат да придонесат да се чувствувате помирни и да ви се подобри концентрацијата. Ако немате многу време за одржување, одберете растенија за кои е потребна минимална грижа, како што се сукулентите и кактусите.

Терапија со боја

Докажано е дека одредени бои смируваат и опуштаат, други истоштуваат, а некои даваат енергија. Смирувачките неутрални бои се идеални за спална соба, а храбрите и животински тонови имаат тенденција да бидат одлични за вашиот работен простор. Не заборавајте дека начинот на кој се доживува бојата е субјективен, па обрнете внимание и на вашите сопствени потреби.

Слични објави

Бројот на заболени од морбили на глобално ниво зголемен четирипати

Igor

Изборот на БОЈА НА КАРМИН за вас зборува повеќе отколку што претпоставувате

Igor

Со помош на овој трик мирисот од цигарите на облеката исчезнува веднаш

Igor

ЛЕКОТ ЗА ИСПУКАНИ КАПИЛАРИ сите го имаме дома во фрижидерот

Igor

ГО НАРЕКУВААТ МЕДИЦИНСКИ ЏЕМ: Оваа смеса ќе ви помогне да ги прочистите цревата

Igor

Мора да го пробате: Колач со кокос и бисквити (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

14 − девет =

Слични објави

Вака ќе изгледа кралското семејство на стари години (ФОТО)

Igor

Здрави намирници кои можат сериозно да ви наштетат доколку ги консумирате во големи количини

Igor

Магичен збор кој може да го припитоми срцето на секој маж

Igor

Обојте ги тмурните денови: Тренд кој оваа есен ќе ја направи весела! (ФОТО)

Igor

Комбинација за која тврдат дека спасува животи

Igor

Едноставно, а софистицирано: Кралицата Летиција во фустан на преклопување кој треба да го има секоја дама! (ФОТО)

Igor