Научете да се справувате со кавгите во емотивната врска

Не можеме да ги избегнеме конфликтите. Во реалноста емотивните врски не се романтични филмови. Научете на здрав начин да ги согледате и да ги поднесувате кавгите во врската.

За да го спасите вашиот емотивен однос од чести несогласувања и конфликти, најпрво треба да го согледате коренот на конфликтот, односно да размислите дали несогласувањата можат да се решат. Конфликтот некогаш може да биде многу добар пат кон еволуција на меѓучовечките односи, додека од друга страна може да стане деструктивен за емотивната врска.

Кавги во врската и зошто доаѓа до нив

Заблуда е дека кавгите во врската се секогаш негативна работа. Фактот дека конфликтот често може да резултира со позитивен исход дава поинаква перспектива во разгледување на работите. Доколку знаеме да управуваме со нашите емоции, кавгата со партнерот не мора да нè прави поразени и осуетени, туку можеме да го продлабочиме и подобриме односот со партнерот.
Во зависност како реагирате на расправиите во врската, можете да претпоставите дали кавгата е пожелна или не. Повеќето луѓе во конфликтот реагираат мошне агресивно. Бранејќи се себеси и личните ставови, лицето во конфликт може да каже работи кои не ги мисли, а кои притоа многу би го повредиле партнерот. Доколку имате искуство со такви турбулентни кавги, тогаш сте запознаени колку тие можат да бидат погубни за емотивниот однос.

Меѓутоа, ако ја рационализираме идејата за кавгата и сфатиме дека таа може да ги прошири нашите видици и дека може да нè наведе поинаку да се однесуваме еден кон друг, тогаш со сигурност можеме да кажеме дека конфликтот како таков е посакуван.

Да не постојат кавги во врската никогаш не би увиделе дека нашето однесување е погрешно.

кавгиБидејќи расправиите во врските или во бракот често доведуваат до деструктивни и токсични односи, а ретко доаѓа до решавање на конфликтите, треба да се обидеме да увидиме какво однесување кај партнерот доведува до појава на таквите конфликти, секојдневни кавги во врската кои придонесуваат за создавање на голем стрес и незадоволство во врските и во браковите.

Слични објави

Брз колач со кајсии

Igor

Златни бјути трикови од кујната: Еве како веднаш да ја поправите беживотната и испукана коса! (РЕЦЕПТ)

Igor

Убавата скопјанка Ангела Јакимовска освои титула за „Miss Best Body“ на „Miss Europe“ во Бејрут! (ФОТО)

Васко Спасоски

Според Фенг шуи за овие 3 работи нема место во вашиот дом

Igor

Ева Лонгорија во МОДЕЛ НА ПАНТОЛОНИ кои ќе ја одбележат есенската и зимската сезона (ФОТО)

Igor

Изборот на БОЈА НА КАРМИН за вас зборува повеќе отколку што претпоставувате

Igor

Остави Коментар

петнаесет + петнаесет =

Слични објави

Лесен трик за дезинфекција на кујнскиот сунѓер

Igor

И ТИЕ НЕ СЕ СОВРШЕНИ: Целулитот на познатите ѕвезди (ФОТО)

Igor

Закрепнете го целиот организам со овој домашен сок кој се подготвува за само 2 минути

Igor

Се сметаат за здрави: Погледнете кои продукти содржат повеќе сол од ЧИПСОТ

Igor

Моден хит: Ева Лонгорија во жолто одело кое секоја дама треба да го има! (ФОТО)

Igor

Руски природен лек за подобрување на имунитетот

Igor