Мали лекции за подобри родители

Секој родител го посакува само најдоброто за своите деца. Сепак, во трката наречена „живот“, забораваме да им се посветиме доволно и да им го понудиме потребното внимание. А верувајте, тие повеќе од кој било го заслужуваат тоа! Ние сме тука да ве потсетиме на неколку едноставни лекции кои сите идни и сегашни родители треба секогаш да ги имаат предвид.

Прегрнувајте

Прегратката е најдобриот лек да го утешите вашето дете кога плаче, кога е исплашено или едноставно да му кажете дека секогаш ќе бидете тука за него. Но прегрнувајте го и без причина, бидете секогаш кога е тоа можно покрај него.

Научете да слушате

Кога зборуваат и раскажуваат нешто, внимателно слушајте. Детето ќе почувствува дека има свој соговорник, а со тоа ќе ја поттикнете неговата фантазија да раскажува за уште пошарени и волшебни светови.

Одговорете на секое прашање

Децата знаат да бидат „досадни“ и да поставуваат прашања за кои и ние возрасните немаме одговори: зошто паѓа дождот, зошто е небото плаво, колку е тешка земјата… Сепак, бидете креативни и смислете одговор за секое прашање. „Не знам“, никако не се прифаќа за одговор.

Дозволете им да истражуваат

Децата сакаат да го истражуваат светот, а со тоа осознаваат за работите коишто ги опкружуваат. Дозволете им да шлапнат во кал, да се извалкаат со песок, да се намократ. Облеката секогаш може да се испере, но изгубената детска радост не можете да ја надоместите.

Научете ги да бидат културни

Децата учат од своите родители и затоа бидете добар пример. Ако вие им се обраќате со зборовите „те молам“, и „благодарам“, тогаш и тие ќе ги користат во својот речник.

Забавувајте се заедно

Нема ништо поубаво од тоа кога сите дома сте заедно. Друштвените игри се одлична идеја за забава и докажување кој е подобар во играта. Доколку пак имате вишок енергија, одлична би била борбата со перници.

Смејте се

Смислата за хумор се развива уште од мали нозе, а смеењето има позитивни ефекти како на децата, така и на родителите. Затоа, не морате да имате посебна причина за смеа. Ставете стар шешир на главата, обојте го лицето и насмејте го своето дете.

Несебично бакнувајте

Децата се многу посигурни кога се сакани. Имаат поголема самодоверба, среќни се и ја чувствуваат покажаната љубов. Оние деца што се сакани, понатаму како возрасни личности можат многу полесно да ги искажат и контролираат своите чувства и емоции.

Слични објави

14 детали кои го одвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова! (ФОТО)

Igor

Не ги стискајте поткожните мозолчиња, можете да си направите голем проблем!

Igor

Направете го сами најдоброто и најевтиното средство за чистење стакло (ВИДЕО)

Igor

Неон, нуд или нешто трето? Откријте какви нокти се тренди ова лето! (ФОТО)

Igor

Самохрана мајка му испратила порака на Ештон Качер, а неговиот потег ги шокирал сите (ФОТО)

Igor

МАСКА ЗА ВОЛУМЕН на косата според рецептот на Кејт Мидлтон

Igor

Остави Коментар

5 × пет =

Слични објави

Десерт кој ќе ви го направи денот поубав – Палачинки со вкус на кафе

Igor

ОСЛОБОДЕТЕ ГО ДОМОТ: Според фенг-шуи, ОВИЕ предмети ја крадат хармонијата

Igor

НЕМА ЖЕНСКА ВАРИЈАНТА: Ова машко име е популарно на Балканот, но има тажно значење

Igor

Хит моден детаљ за есен и зима: На секоја комбинација и дава луксузен и гламурозен изглед! (ФОТО)

Igor

Познатите блогерки како инспирација: Фустани и наметки за на плажа во кои ќе заблескате (ФОТО)

Igor

Домашен 100% природен лек за кандида

Igor