Луѓето СЕ СРАМАТ да зборуваат за тоа: Психолог открива која е НАЈЧЕСТАТА ПРИЧИНА за распаѓање на бракот

Се повеќе луѓе се разведени, а сега е познато и зошто доаѓа до распаѓање на бракот…

Бракот е како институција во длабока криза, но се поголем е и бројот на оние кои не сакаат да ја официјализираат врската, токму затоа што се плашат да не им се случи „појавата“ која е се почеста – разводот. Ова „предупредување на Мајкл Кирх, американскиот експерт за емотивни односи.

Врз основа на студиите кои се родени и клиентите кои доаѓаат на терапија, заклучил дека браковите најчесто се распаѓаат кога меѓу партнерите ќе се загуби сексуалната комуникација.

„Сопружниците после неколку години се опуштаат, се помалку разговараат за своите желби и престануваат да ги изразуваат, го губат интересот еден на друг да му бидат привлечни“, вели Кирх.

„А, потоа одеднаш им станува непријатно или глупаво да зборуваат за сексот, бидејќи животот им наметнува премногу стрес, па им се чини дека угасениот сексуален живот не е вреден за разговор. Токму тоа е најголемата грешка. Не само што треба да се разговара за тоа, туку барем два пати неделно мора да се водат сериозни дебати на таа тема“ – смета Кирх.

Слични објави

Како да користите помалку сол во исхраната?

Igor

Меланија Трамп во војнички капут: Модна класика покрај која ништо друго не ви треба (ФОТО)

Igor

Истите фустани на девериците се РИМСКА ТРАДИЦИЈА, а причината за тоа е малку морничава

Igor

Како покрај работата да имате и квалитетен приватен живот

Igor

7 причини зошто почесто треба да јадеме сливи

Igor

Време е за зимница: Направете мар­ма­лад од МОДРИ СЛИВИ

Igor

Остави Коментар

1 × три =

Слични објави

32 прекрасни идеи како да ги „средите“ вашите нокти за секоја прилика (ФОТО)

Igor

Овие 10 работи не треба да ги перете во машина за садови

Igor

Што прават членовите на кралското семејство кога ништо не прават?

Слободен печат

Вежби за совршено обликувани стомачни мускули (ВИДЕО)

Igor

Дами, овие прашања никако не му ги поставувајте на партнерот

Igor

ИМАТЕ ГРУТКИ ПОД ПАЗУВИТЕ: Може да е безопасно, но може и да е знак на оваа тешка болест!

Igor