Кое е значењето на денешниот празник Цветници според православието?

Еден ден по Лазаровата сабота, во последната недела од велигденскиот пост, се прославува празникот Цветници, кој го симболизира влегувањето на Исус Христос во Ерусалим.

Името го добил по расцутеното гранче палма кое Исус го носел во рака при овој свечен чин.

Карактеристично за овој празник е што и покрај тоа што се смета за голем, не значи дека не треба да се работи – напротив, ова е одличен ден за земјоделците, особено за оние кои одгледуваат лен и зелка.

Исто така, Цветници е и одличен празник на кој можете без грижа на совеста да започнете нешто ново или да носите важни одлуки.

Според верувањата, симбол на последниот викенд пред Велигден се копривата и врбата, па затоа во многу традиционални домови можете да видите украси токму од овие растенија.

На овој ден именден слават оние кои носат имиња изведени од некое цвеќе, на пример Цветанка, Ружица, Лилјана и т.н.

Слични објави

За жените во 40-те години! Вакви фризури се идеални за вашата возраст! (ФОТО)

Igor

Хит фризура за летото: Кратката коса е повторно во мода (ФОТО)

Igor

НЕ ИМ Е ЛЕСНО НА МАЖИТЕ: Од овие машки личности вашето момче навистина се плаши

Igor

Моден погодок: Изберете облека, обувки и аксесоари во пастелни бои (ФОТО)

Igor

20 лесни начини за чистење на вашиот дом во само неколку минути (ВИДЕО)

Igor

Полнети пиперки со сирење

Igor

Остави Коментар

1 × 2 =

Слични објави

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor

Ќе го обожавате: Ова е водечкиот летен тренд кога станува збор за џинсот! (ФОТО)

Igor

Џорџо Армани има големо срце: Донираше 1.4 милиони долари, но погледнете што направи дополнително во борбата против коронавирусот!

Васко Спасоски

Сталоне објави фотографија од Арнолд Шварценегер со која го исмеја стариот пријател (ФОТО)

Igor

Почина актерот од „Пријатели“: Воспалението на белите дробови му го одзеде животот! (ФОТО)

Слободен печат

ОСЛОБОДЕТЕ ГО ДОМОТ: Според фенг-шуи, ОВИЕ предмети ја крадат хармонијата

Igor