Ја перете шарената облека на 30 или на 40 степени? Тоа е голема грешка

Многумина од нас шарената облека ја перат на пониска температура, сметајќи дека високата температура не е потребна бидејќи таа гардероба ја носиме само неколкупати, па сакаме да избегнеме упропастување на материјалот со често перење на висока температура.

Микробиолозите велат дека тоа е погрешно. Според нив, посебно е опасна температурата од 30 степени, бидејќи многу бактерии, вклучувајќи ја и Ешерихија коли, можат да преживеат на таа температура.

Температурата од 40 степени е граница што се однесува до убивање на бактериите, па микробиолозите велат дека ако сакате да бидете сосема сигурни, секогаш бирајте температура од најмалку 60 степени.

Секако и понатаму важи правилото долната облека, пешкирите, постелината и кујнските крпи да се перат на најмалку 90 степени.

Слични објави

Научно докажано: Овие особини се најпривлечни за мажите!

Igor

Вкусен и сочен викенд ручек: Пица од компири со пршута (ВИДЕО)

Igor

Шест причини поради кои вашето момче нема да се ожени со вас!

Васко Спасоски

Изборот на БОЈА НА КАРМИН за вас зборува повеќе отколку што претпоставувате

Igor

Црвена храна – чувар на вашето здравје

Igor

Задолжително вклучете го во исхраната: 1 лажица дневно од овој зачин топи 10 кг за 3 месеци

Igor

Остави Коментар

2 × оне =

Слични објави

Десерт кој се прави за 10 минути: Вкусна и брза торта за ненајавени гости (РЕЦЕПТ)

Igor

Во тренд е џиновски цвет!

Igor

Балкон во полн цут

Igor

„Ти благодарам што на моите црно-бели песнички им подари боја“: Гитаристот од „Роксет“ се прости со Мери Фредриксон со емотивна порака (ВИДЕО)

Слободен печат

Анксиозни сте? Причината може да е недостаток на ОВОЈ витамин

Igor

Оваа девојка беше како магнет за љубопитните погледи на скопјани! (ФОТО)

Igor