Искористете ја водата во која сте вареле јајца

Отсега кога ќе варите јајца, не ја истурајте водата во која сте ги вареле. Таа може да им користи на вашите цвеќиња.

Водата во која се вареле јајца содржи калциум, кој им е потребен на цвеќињата. Калциумот помага да се одржи добра пх-вредност на земјата. Неутралната земја, која има пх-вредност меѓу 6,0 и 6,5, им нуди на растенијата идеална околина за земање хранливи материи кои им се потребни за раст и развој. Освен тоа, калциумот придонесува за цврстина на цвеќињата.

Важно е водата во која сте вареле јајца да се олади на собна температура пред да се стави во растенијата.

Слични објави

Сок од портокал кога ќе се прејадете

Igor

Гордана прави ЏЕМ ОД ПАТЛИЏАН: Вели дека после него ќе заборавите на ЧОКОЛАДО

Igor

Почина хрватскиот продуцент на „Шиндлеровата Листа“ и „Гладијатор“

Igor

Голи сандали: Ова е најголемиот моден тренд за ова лето! (ФОТО)

Igor

Меланија повторно одржа модна лекција! (ФОТО)

Igor

Летна маска за лице – Пробајте ја маската од сливи, евтина а максимално делотворна

Igor

Остави Коментар

два × 2 =

Слични објави

Најефикасната масажа против брчки: Подмладете се со помош на две лажици (ВИДЕО)

Igor

Како да препознаете чист природен мед?

Igor

Една од „поскапите“ фотки: Средбата на Шварценегер и Џеки Чен го запали интернетот (ФОТО)

Igor

Се за НОВИОТ ТРЕТМАН ЗА ПОДМЛАДУВАЊЕ кој засекогаш ќе го ИСФРЛИ БОТОКСОТ ОД УПОТРЕБА

Igor

Детали во домот за пролетна свежина

Igor

Лиснати триаголници со сирење (РЕЦЕПТ)

Igor