Интересни факти за бебињата родени во април

Доколку очекувате бебе во текот на овој месец, или веќе имате дете родено во април, прочитајте што тоа значи за него.

Во април веќе е пролет, а се верува дека децата кои се родени во овој месец се синхронизирани со природата. Науката открила неколку специфични „шеми“ по кои овие деца растат и се развиваат, а кои може да се набљудуваат како нивни заеднички карактеристики.

Најголемиот број се ноќни птици

Според истражување на списанието „Sleep“, луѓето родени во пролет, особено во април, се посклони да бидат ноќни птици отколку другите. Истото важи и за оние кои се родени на крајот на летото, односно во август.

Тие се попозитивни

Во 2014 година е спроведено истражување во Унгарија, каде е утврдено дека родените во април, секако, во делови од Земјата каде април е во пролет, се попозитивни, поприземни и пооптимистични.

Имаат карактеристики на лидери

Децата родени во пролетните месеци најлесно напредуваат во кариерата. Најпасивни се родените среде зима и среде лето, додека неутрални се родените во есен.

Имаат намален ризик од астма

Овие деца, уште во првите месеци од својот живот се изложени на алергени, како што се поленот и тревата, па тоа помага да бидат поотпорни на астма и други нарушувања на респираторниот систем.

Подобро синтетизираат витамин Д

Од раѓањето па во следните неколку месеци, овие деца го минат животот во многу сончеви денови, за разлика од оние кои се родени од октомври до март. Затоа и побрзо ќе се навикне нивното тело на производство на витамнин Д. Сепак, бидете внимателни и редовно користете креми со заштитен фактор, за да ги заштитите од ризикот од меланома.

Слични објави

Страшен за гледање, Сашко Коцев запуштен и ослабен (ФОТО)

Igor

Секоја жена од стил треба да знае: Вака се носат белите пантолони! (ФОТО)

Igor

Според Фенг шуи за овие 3 работи нема место во вашиот дом

Igor

Зачин кој ќе ви помогне да ги стопите масните наслаги!

Igor

Модни додатоци кои вашите летни комбинации ќе ги направат уште подобри (ФОТО)

Igor

Поранешниот топ-модел ја откри ТАЈНАТА за нозе без целулит (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

2 + 16 =

Слични објави

Бел градник под бела маичка? Размислете уште еднаш!

Igor

6 најдобри стајлинзи: Носете кожни пантолони како трендсетерките! (ФОТО)

Igor

ГРОЗЈЕТО штити и од најтешките болести! Може да го препороди вашето тело!

Igor

МОМЦИТЕ ГО КАЖАА СВОЕТО: Дали сакаат гласни или тивки девојки во кревет?

Igor

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Го зазема модниот трон: По анимал и карираниот, пристигна „must have“ принтот!

Igor