3 грeшки кои сите жени ги прават при миењето на садови во машина!

Следете ги овие чекори кога користите машина за перење садови…
Миењето садови е една од најдосадните домашни работи, а ако имате машина за миење садови, сте си олесниле многу работи.

Но, многу домаќинки прават одредени грешки додека ги сложуваат садовите во неа.

Губите време со претперење

Пред да ги ставите садовите во машина за перење треба од нив да го отстраните вишокот храна. Но, имајте на ум дека детергентот ги отстранува сите дамки и дека нема потреба да губите време на претперење на садовите.

Највалканите садови ги ставате на краевите

На врвот на полицата ставате ги пластични садови со цел да не се стопат, но и стаклените садови.

Највалканите садови редете ги во средина затоа што перката може да го пропушта деталното перење во аглите од машината, а околу нив оставете доволно простор со цел топлата вода и сапунот да го завршат својот дел од работата.

Ставате дрвени предмети и садови во машината за садови

Дрвениот прибор, како што се дрвените лажици за мешање и дрвените даски за сецкање го впиваат секој мирис и вкус од храната која сте ја подготвувале. Затоа избегнувајте да ги ставате дрвените предмети во машина за перење садови.

Слични објави

Вежба за совршен задник: Резултатите се видливи за брзо време (ВИДЕО)

Еспресо

14 детали кои го одвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова! (ФОТО)

Igor

Најдобриот лек за бактерија во желудникот: Кога ќе го изедете ОВА ќе ја уништите МНОГУ БРЗО!

Igor

Оваа девојка го освои Скопје! И мажи и жени завртеа глава по неа! (ФОТО)

Igor

Снимка на тага и надеж: Италијански саксофонист од својот балкон ја засвире „Bella Ciao“

Еспресо

Почнете да ги помните своите соништа

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет + 4 =

Слични објави

Кралицата Летиција модна икона – Жена која знае како да го носи апсолутно секое парче облека (ФОТО)

Igor

Трагедија што ѝ го смени животот на чешката мисица: Едвај го преживеала разорното цунами, а сега има едногодишен син

Еспресо

Внимание! Овој чај може да доведе до откажување на црниот дроб!

Igor

Нашата Кристина Димитријевска е најубавата девојка на Балканот (ФОТО)

Васко Спасоски

Наши миленици: ЦЕЗАР

Еспресо

Помага ли кофеинот при главоболка?

Igor