Почина хрватскиот продуцент на „Шиндлеровата Листа“ и „Гладијатор“

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пренесува Национал.

Прочуениот хрватски филмаџија, кој има работено на бројни домашни и холивудски филмови, освои два Оскари – за „Шиндлеровата листа“ на Стивен Спилберг и „Гладијатор“ на Ридли Скот. 
Како дете тој има ги има преживеано хорорите од концентрациониот логор Аушвиц.

Profimedia

„Бевме многу добри и многу го почитував. Тој без разлика на големината или наградите, беше брилијантен. Многу млад започнав да работам со него на разни серии. Беше врвен коментатор и нема нешто што не знаеше кога станува збор за филмот. Кога ќе се собереше друштво, тој секогаш располагаше со највеќе податоци. Ќе го паметам како голем човек и врвен филмски работник“, изјавил театарскиот глумец Миљенко Брлечиќ (69) за порталот 24сата.

Profimedia

Во својата кариера добил низа значајни меѓународни признанија, пример во 2014 година претседателот на Франција му ја доделил титулата на Витез на редот на уметноста и книжевноста, а истата година бил и меѓу 50 најдобри светски филмски продуценти на сите времиња, како 29-ти на листата на угледното списание The Daily Beast.

Слични објави

Совршени локни: Направете сами спреј за најубавите локни на светот! (ВИДЕО)

Igor

Лесно и бесплатно ѓубриво за било која билка (ВИДЕО)

Igor

Како најлесно да ја исчистите вашата микробранова со помош на лимон?

Igor

Минималистичка едноставност: Бела боја за романтичен и женствен изглед

Igor

Нашата Кристина Димитријевска е најубавата девојка на Балканот (ФОТО)

Васко Спасоски

Ослабете 5 килограми за една недела со помош на диетата со супа

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − три =

Слични објави

Сакате да ја промените бојата на косата: Овие 5 нијанси ќе бидат апсолутен хит оваа есен! (ФОТО)

Igor

Ситници кои веднаш ќе ви го подигнат расположението

Igor

Претворете го бајатиот леб во најубавиот колач: Рецепт за 5 минути кој ќе го обожавате! (ВИДЕО)

Igor

Оригинален пица бурек (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Среќно семејство – Како да ја одржите среќата во вашиот дом?

Igor

Имала повеќе од 100 љубовници, а еден ден по породувањето сакала да се убие: Фаталната Брижит Бардо (ФОТО)

Igor