Мики Маус денес слави 91-ви роденден!

На денешен ден 1928 година, Мики Маус за прв пат се појави во звучниот цртан филм „Парабродот Вили“ (Steamboat Willie).

„Парабродот Вили“ е краткометражен цртан филм кој го режирале Волт Дизни и Уб Иверкс. Во црно-бела боја, од продуцентската куќа Walt Disney Studios.

Во ова остварување прв пат се појавува Мики Маус, како и неговата девојка Мини. Ова е воедно и првиот филм на Дизни со синхронизиран звук, како и прво остварување со оригинална музика. Волт Дизни давал глас за сите ликови, иако е мала количината на разбирлив говор.

YouTube

Веднаш после премиерата на „Парабродот Вили“ тој стана најпопуларниот цртан на своето време.

Филмот доби позитивна критика на глобално ниво, не само поради работата и ликовите, туку и поради техничката иновација.

Во 1994 година „Парабродот Вили“ е ствен во листата 50 најдобри цртани филмови на сите времиња, завземајќи го 13-то место. Американскиот Национален филмски регистар го карактеризарал како „културолошки, историски и естетски значајно остварување“.

Слични објави

Работењето за викенд лошо влијае на психичкото здравје

Igor

Кавги во бракот – до кога да се толерираат?

Igor

Сакате вашата коса брзо да порасне? Направете го сами овој шампон! (РЕЦЕПТ)

Igor

„Ти благодарам што на моите црно-бели песнички им подари боја“: Гитаристот од „Роксет“ се прости со Мери Фредриксон со емотивна порака (ВИДЕО)

Слободен печат

И после пак не верувајте: 10 фотографии кои докажуваат дека фризурата го менува изгледот на жената (ФОТО)

Слободен печат

Интересни трикови – За што се можете да ја употребите пената за бричење?

Igor

Остави Коментар

19 + девет =

Слични објави

Испијте го пред спиење – Овој сок го топи сето она што сте го изеле во текот на денот!

Igor

Овие 6 модни парчиња морате да ги имате ова лето (ФОТО)

Igor

Оваа девојка го освои Скопје! И мажи и жени завртеа глава по неа! (ФОТО)

Igor

Рок на траење на козметичките производи, кога треба да ги фрлите?

Igor

Ентони Хопкинс: Актерите се прилично глупави! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Заштедете си време: Овие фризури на мажите најмногу им се допаѓаат! (ФОТО)

Igor