Џек Ма: Луѓето без пари имаат ЕДНА ЗАЕДНИЧКА РАБОТА поради која никогаш нема да заработат доволно!

„Сиромашните луѓе е најтешко да ги задоволите“.

Дајте им нешто бесплатно, тие ќе мислат дека тоа е замка.

Кажете им дека ова е само мала инвестиција, а тие ќе ви кажат – сакам да заработам многу.

Кажете им дека ова се големи инвестирања, тие ќе ви кажат – немам искуство за тоа.

Кажете им дека е традиционална работа, тие ќе ви кажат дека е тешко.

Кажете им дека ова е нов деловен модел, тие ќе кажат – пирамида.

Кажете им да отворат продавница, ќе ви кажат – немам смелост.

Кажете им да започнат нова работа, тие ќе ви кажат дека немаат идеја за нова работа.

Сите сиромашни луѓе имаат една заедничка работа:

Сакаат да пребаруваат по Гугл, да ги слушаат своите, еднакво безнадежни пријатели, повеќе отколку универзитетските професори и рутински да ја работат својата работа.

Прашајте ги што знаат да работат? Тие ќе молчат.

Мојот заклучок е:

Наместо да дозволите срцето да ви чука, зошто едноставно не делувате малку побрзо. Наместо само да размислувате, зошто не би го правеле она што го мислите.

Луѓето кои пропаѓаат имаат една заедничка работа:

„Цел живот им поминува чекајќи!“

Џек Ма, основач на Алибаба.

Слични објави

Теретаната, најдобар сојузник во борбата против депресијата

Igor

Еве колку жените по породувањето би требало да чекаат пред повторно да водат љубов

Igor

Ледени кифлички: Колку подолго стојат, толку се поубави и помеки! (РЕЦЕПТ)

Igor

asdasda

Igor

Како правилно се негува бојадисаната црвена коса?

Igor

Леди Гага ќе ја глуми „црната вдовица“ на Гучи

Igor

Остави Коментар

петнаесет − девет =

Слични објави

ЛАДЕН СЕНДВИЧ: Десерт кој мора да го пробате

Igor

Како да ги исушите лакираните нокти за само 1 минута?

Igor

Мали тајни на големите готвачи

Igor

Коприва, просо и сусам за зголемување на железото во крвта

Igor

Цигара после оброк? Еве што правите со својот организам

Igor

Мики Маус денес слави 91-ви роденден!

Igor