Зошто монотонија? Вратете ја страста во емотивната врска

Независно колку страст имало помеѓу партнерите на почетокот на врската, доколку нема промени и возбуда – врската станува монотона и здодевна.

Истите места за излегување, старите филмови, познатите дестинации за одмор … Секојдневната поза во сексот, црвеното вино со вечерата, постојаните теми и бескрајно здодевните разговори за нив. Тоа е монотонија што ја уништува страста во секоја врска. Пред да посакате да го смените партнерот, препорачливо е да го промените начинот на однесување во Вашата врска.

Барајте заедничко хоби или спортска активност

Досега можеби сте го задржале Вашето хоби и интереси надвор од Вашата врска, но ова е моментот да ги претставите пред Вашата сакана личност. Со тоа ќе најдете некоја нова активност со која ќе уживате заедно. Ова ќе Ви даде можност да се радувате на успехот на Вашиот партнер, како и да се поддржувате едни со други. И бидејќи ќе поминете повеќе време заедно од вообичаеното, пламенот на љубовта повторно ќе се појави во Вас.

Сексот не смее да се подразбира или да е задолжителен – треба да се посака

Помните со што Ве привлече Вашиот партнер. Дали е тоа начинот на кој Ве погледна, прегрна, бакна, купи подарок… Доколку сега тоа го нема, разговарајте на таа тема. Објаснете дека тоа недостига во врската – неговото или нејзиното внимание.

Размислете колку сте навистина привлечни за партнерот во пижами, наместо секси долна облека. Променете нешто во врска со вашата рутина додека водите љубов. Бидете иницијатор да започнете со нови експерименти и предигри.

Немојте да сте премногу сериозни

Доколку партнерот се бори обидувајќи се да Ве насмее, согласете се на тоа. Иако не е роден комичар, важно е да го цените стремежот. Од друга страна ако тој без причина се обидува да создаде романтичен амбиент и посака да танцувате, на средина на работната недела – не ги наведувајте обврските што ги имате, туку препуштете се на задоволството. Кога ќе Ве погледне и ќе укаже колку му значите, не ја вртете главата и не барајте начин да избегате од дадената ситуација. Во врската колку ќе пружите, толку ќе добиете.

Заменете ја критиката со комплименти

Со текот на времето, се повеќе ги забораваме квалитетите на нашата сакана личност и ги гледаме само неговите недостатоци. Ова подразбира критика и префрлување. Ние сме совршени во очите на оној што не сака, се додека тој отворено не ни каже дека не сме. Затоа, бидете внимателни со критиките. Конструктивни критики или насоки се пожелни, затоа што тие водат кон подобрување на врската – но, повеќе од тоа може значително да ја разниша врската. Не штедете комплименти на сметката на Вашиот партнер.

Слични објави

Модел на панталони кој станува се попопуларен: Во нив секоја фигура изгледа повитко! (ФОТО)

Еспресо

Сега и на плажа е можно да го сокриете вишокот килограми: Трик со бикинито кој веќе го користат и светските ѕвезди (ФОТО)

Еспресо

Дејвид Боуви пред да почине, долго време се борел со рак на панкреасот

Еспресо

„Бијонсе со години лаже! Таа не е црна, туку е бела и потекнува од Италија – се вика Ан Мари Ластраси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Невеста ги тера гостите да напишат есеј за да ги покани на свадба: Кој нема да напише автоматски е дисквалификуван!

Еспресо

Синтија Никсон ќе дебатира како режисерка на Бродвеј!

Еспресо

Остави Коментар

седум + четиринаесет =

Слични објави

Дејвид Боуви пред да почине, долго време се борел со рак на панкреасот

Еспресо

Откако Џиџи Хадид го покажа својот дом, твитерџиите си играат мајтап со неа, како ви се допаѓа вам?

Еспресо

6 трикови што можат да ви го спасат животот: Еве како безбедно да го запрете автомобилот доколку ви откажат сопирачките!

Еспресо

Нов бизнис: За да спиете во крветот на Наташа Беквалац треба да платите 1.000 евра од ноќ!

Васко Спасоски

Скри­е­на бо­лест: Нис­ки­от ше­ќер во крв­та е ед­нак­во опа­сен ка­ко и ви­со­ки­от

Еспресо

Исчезна глумицата Наја Ривера: 4-годишниот син бил сам на бродот, се претпоставува дека се удавила

Еспресо