Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Ако сте го изневериле партнерот, многу веројатно потоа ќе очекувате и самите да бидете изневерени, бидејќи истражувањата покажуваат дека тоа навистина често се случува.

Истражување на научници од Лондон откри дека повеќе од 30 отсто од прељубите се случуваат од инает.

Експертите дошле до сознание дека многумина на тој начин се лекуваат од емоционална повреда, нанесена од неверството кое им го направил партнерот претходно.

Фото: Профимедиа

– Луѓето мислат дека така ќе им биде полесно, па кога ќе дознаат дека другата страна извршила прељуба, се одлучуваат да им вратат со иста мерка – вели Тин Џенифер, еден од водачите на истражувањето.

– На тој начин се обидуваат да го вратат загубеното достоинство, но повеќето сфаќаат дека по неверството направено од инает, всушност се чувствуваат уште полошо – додава Џенифер.

Слични објави

Три правила кои ќе ви помогнат полесно да се изборите со грипот

Еспресо

Сексолозите откриваат кој е најдобриот период од денот за секс

Igor

Филарета Атанасова, глумица: Обожавам што сум жена!

Еспресо

Хороскоп за 16 март – Прочитајте што ве очекува овој понеделник…

Еспресо

Силвестер Сталоне запрепасти многумина со новиот изглед (ВИДЕО)

Еспресо

Ова е моментално најгледната серија на Нетфликс! (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

дванаесет − 8 =

Слични објави

Џенифер Лопез по 18 години призна голема грешка: Тоа е работа која не можам да ја прежалам

Еспресо

Девојката која ги пишува најубавите текстови на македонската естрада има нова песна – „Најдоброто“ од Магдалена Ена Цветкоска! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сè беше добро додека не се заврте со грбот кон фотографите: Фустан како од бајка, а под него… (ФОТО)

Еспресо

Мрежа на љубовта: Како хормоните контролираат кого и колку го сакаме?

Еспресо

Хотел наменет за љубителите на франшизата „Star wars“: Оваа година резервирајте си место за необично „патување“ во вселената! (ФОТО)

Еспресо

Стресот може да ви го наруши имунолошкиот систем: Како најлесно да станете поотпорни на вируси?

Еспресо