Три главни причини поради кои луѓето во среќни врски ги изневеруваат партнерите

Прељубата не се случува само во несреќните врски

На некои луѓе воопшто не им е потребен повод за изневерување, додека некои така се обидуваат да ги решат сопствените проблеми. Ова се три причини поради кои луѓето во среќните врски ги изневеруваат нивните партнери, но, секако, ниту една од нив не е оправдување за тоа.

Каење за пропуштените прилики

Личностите кои се чувствуваат како да не ја изживеале во целост нивната младост се склони кон изневерување дури и кога се во среќна врска, зашто жалат за пропуштените прилики и се обидуваат да ги надоместат.

Импулсивен карактер

Луѓето кои донесуваат брзи и непромислени одлуки во разни области од животот, често се импулсивни и кога е во прашање сексот. Таа импулсивност е особено изразена под дејство на алкохол, па кога ќе им се укаже таква прилика, тие се способни да извршат прељуба, воопшто не размислувајќи за можните последици.

Склоност кон лажење

Експертите за врски Олга Леванчук и Гери Амерс дефинирале шест особини кои ги имаат луѓето склони кон изневерување, без оглед на тоа дали се во среќна врска или не. Тоа се алчност, склоност кон флертување, егоизам, лажење, несигурност и недоверба во партнерот.

 

Слични објави

Италијанска новинарка полугола поради Наполи: Нејзините секси фотографии го полудеа светот!

Еспресо

Токсини кои не знаете дека ги јадете!

Еспресо

Ванеса Брајант поднесе тужба против компанијата која е сопственик на хеликоптерот во кој загинаа Коби и Џиџи!

Еспресо

Атиџе: Сакам малку да одморам од интервјуа, имам работа со пчелите

Еспресо

Е, сега може да ме излижете: Амиџиќ сакаше да ја одјави емисијата, па му „залепија“ торта во лице!

Васко Спасоски

Ријана му купила респиратор на татко ѝ кој заболел од коронавирус

Еспресо

Остави Коментар

8 + шест =

Слични објави

Иако не е номинирана во ниту една категорија, Били Ајлиш ќе има СПЕЦИЈАЛЕН НАСТАП на доделувањето на Оскарите

Еспресо

Битка за најмладите: Погледнете како докторите ги штитат бебињата од коронавирус (ФОТО)

Еспресо

Ова се трите фази на љубовта!

Еспресо

Тренд кој е измислен за оние кои се неодлучни! (ФОТО)

Еспресо

Џенифер Лопез призна нешто што изненади многумина (ВИДЕО)

Igor

Мадона се движи со помош на бастун, додека 36 години помладото момче ја држи за рака (ФОТО)

Еспресо