По мистичната Г-точка трагаат и мажите и жените, но дали навистина постои?

Долги 70 години мажите ширум светот трагаат по едно место на женското тело, најважната точка во женската анатомија, која кога ќе ја допрете се случува огномет! Но никој не ја наоѓа…Се воспоставило дека е така не затоа што мажите не се вешти да ја пронајдат Грефенберговата точка (која се нарекува и Г-точка), туку затоа што неа едноставно ја нема!

Лекарите и научниците велат дека не постои доказ дека жените имаат мало, хиперчувствително место на телото кое би можело да доведе до моќен оргазам и возбуда. Какво разочарување за жените ширум светот!

Ерогената зона наречена по германскиот гинеколог Ернест Графенберг, кој на крајот на 50-те години од минатиот век сугерирал дека постои густа мрежа на нервни завршетоци кои ќе ја доведат жената до незамислив оргазам, се воспоставило дека е мит. Барем така тврдат научниците откако извршиле детални анатомски истражувања на 17 жени во средни години. Утврдиле дека не постои ниеден доказ.

Во етаблираното издание  „Urogynaecology Journal”  тим научници од Истанбул објасниле дека анатомските докази за постоење на Г-точката се недоволни, непрецизни и неадекватни.

Кованцицата Г-точка е воспоставена во Америка во средината на 80-те години и оттогаш е главна појдовна точка на добар дел од индустријата за сексуални помагала, па и на порно индустријата. По мистичната Г-точка трагаат бројни лекари, а наводно утврдено е дека навистина постои пред осум години, но само на основа на преглед на една жена, па можеле да се отфрлат овие тврдења. Тоа, меѓутоа, не им пречи ни на жените ни на мажите да мечтаат за неа.

Според анкетата спроведена од списанието „Ел“ за 22 отсто на мажи Г-точката е „свет грал“ и единствена работа која ги интересира во сексот.

Што да кажеме освен среќна потрага и на мажите и на жените.

Слични објави

БЕЗ ЛАГИ И ПОМАЛКУ „ЕМОЏИ“: Како најбезбедно да се допишувате со девојка

Igor

СЕКСУАЛЕН БИОРИТАМ: Погледнете на саат пред да „тргнете во акција“

Igor

Викендот е пред вас, доста со сексот набрзина! Зачинете го со овие 3 работи!

Igor

ВОЗДРЖЕТЕ СЕ: Вакви пораки НИКОГАШ не праќајте на поранешната љубов

Igor

Девојки и дами обратете внимание – Ова се 3-те најголеми сексуални фантазии на секој маж

Igor

Мал детаљ од сексот е јасен знак дека жената ве изневерува

Igor

Остави Коментар

10 − три =

Слични објави

Сексолозите откриваат кој е најдобриот период од денот за секс

Igor

СТЕ КАЖАЛЕ БАРЕМ ТРИ: Ова се 6 „бели лаги“ кои ги кажуваме утрото потоа

Igor

Сексот наутро ќе ве разбуди подобро од кафето

Igor

Пет најчести грешки при употребата на кондоми

Igor

Задоволете го комплетно: 3 сексуални фантазии на секој маж

Igor

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Еспресо