ДОПИШУВАЊЕ СО ПОСЛЕДИЦИ: Популарниот „секстинг“ всушност е штетен?

Модерното време донесе и модерен начин на комуникација. Многу млади луѓе избираат еротско допишување со своите партнери, популарно наречено „секстинг“.

Во време кога младите луѓе студираат или работат и немаат многу време за реални средби, „секстингот“ го користат за онлајн-состаноци со личностите со кои флертуваат или се романтично или сексуално заинтересирани едни за други.

Но, според сексолозите и психолозите, оваа појава може да има и негативни последици, особено по менталното здравје, поради следниве причини:

Несакан „секстинг“

Многупати секстањето се одвива меѓу личности што физички се немаат сретнато. Од една страна анонимноста ги прави посигурни и порелаксирани, но од друга страна може да биде подеднакво стресен како и кога во реалноста сте присилени да правите нешто што не сакате.

Притисок од партнерот

Бидејќи на некој начин ова е сексуално задоволување, но без физичко присуство, може да се случи едниот од партнерите да почувствува притисок дека мора да испрати своја секси фотографија или да врати со иста мера, дури и кога не е расположен за тоа.

Намалена самодоверба

Многубројните филтри и ефекти на Инстаграм и Снепчет нè прават поубави во наши очи, но тоа всушност е целосно искривена слика и далеку од реалноста. Некогаш тоа може да предизвика проблеми со самодовербата.

Чувство на небезбедност

Размената на фотографии носи и ризик истите да бидат зачувани или препраќани, а пораките покажувани меѓу пријателите. Во ваквите ситуации довербата, безбедноста и дискрецијата се клучни, но ризикот секогаш постои, особено ако дојде до конфликт меѓу партнерите.

Секс поза која им е омилена на 93% од мажите

Слични објави

Сите нечистотии од фугите исчезнуваат: Оваа мешавина гарантира совршено чисти керамички плочки (РЕЦЕПТ)

Igor

Наши миленици: УНА

Еспресо

МАСКА ЗА ИНТИМА: Нега или нов опасен тренд по кој полудеа жените низ светот?

Igor

Кога љубомората ја „гризе“ врската

Igor

Воспаление на белите дробови кај кучињата и мачките

Еспресо

Најсилниот афродизијак: Ќе станете „љубовна машина“ кога ќе го изедете ова

Igor

Остави Коментар

5 × оне =

Слични објави

Трендови во спалната соба: „Свет секс“ е главен хит во 2020 година!

Еспресо

Наши миленици: МАРКО

Еспресо

Еве како САМИ си ја саботираме врската!

Igor

Зошто не треба да им купувате на децата сè што ќе посакаат?

Еспресо

Љубов за време на коронавирусот: Двајца млади Руси почнале да се состануваат во карантин

Еспресо

ПАТИКИ, ПЛАТФОРМИ, ШТИКЛИ… Како обувките го менуваат изгледот на вашиот ЗАДНИК?

Igor