Добро е да знаете: Како да се преживее разделбата?

Секое раскинување на врска е тешко и болно, но не го прифаќаме сите на ист начин. Вооружете се со трпение и опкружете се со вистинските луѓе, кои ќе ви дадат поддршка. Бидејќи сѐ поминува, па така и тагата има рок на траење…

Прашање од читател:

„Себеси секогаш се сметав за силна личност, но се случи нешто што ја зеде целата моја енергија и верба во себе. Имено, раскинувањето со саканиот човек толку беше мачно што ми се чини дека сѐ добро е зад мене.

Најмногу ме вознемирува тоа што непрекинато, како расипана плоча, мислам за тоа.

Обидите да го одвлечам вниманието помагаат, но накратко. Сеќавањата упорно ме следат како сенка, создавајќи де очај, де бес, де силна желба да го видам повторно.

Сакав да ве прашам колку може да трае ваквата состојба, може ли да се надмине или скршеното срце не може веќе да се состави?“

Оливера (34)

Губењето на саканиот човек и процесот на раскинување поминуваат низ фази на привикнување на новата реалност. Напоменувам, во почетокот тоа е одрекување и многу е тешко да се поверува во разделбата бидејќи уште тлее надежта дека сѐ може да се смени.

Во вториот стадиум доаѓа до сознанието за неизбежноста од губитокот, човекот преживува лутење и силна повреденост. Понатаму се „тргува“ – обид за договор со себе или со бившиот партнер, барање повод за можен контакт, давање себеси временски рамки.

Кога ќе помине активната фаза, настапува состојба на депресија: свесност дека е бесмислено да се негираат губитокот, тагата, апатијата, незаинтересираноста за што било, самосожалувањето. Не може да се утврди точното траење на сите фази. Понекогаш памтењето може да ги отфрли емоциите во поранешните етапи.

На крајот, последниот стадиум е прифаќањето. Мислите и понатаму се појавуваат, но ја немаат онаа некогашна емоционална јачина. Мозокот се привикнал на новата реалност и ја прифатил.

Најпрво одредете во која емоционална фаза од губитокот се наоѓате во овој миг. Потрудете се да им дадете одмор на своите емоции, обратете им се на луѓе што ќе ве поддржат. Ако е тоа стадиумот на депресија, не обидувајте се да го „приспособите времето“.

По неа доаѓа прифаќањето.

Секој ден започнувајте го со фразата:

Го отпуштам, молам за простување за сите нанесени навреди, му посакувам среќа. Ставам точка на изминатите односи, почнувам нов, среќен живот.“

Прекинувањето на односот е поврзано со големо губење енергија и таа треба да се надомести. Дури и ако мислите дека немате сила за тоа, натерајте се и станете активни, земајте комплекс витамини, направете си себеси распоред во текот на денот и живејте по тој план.

Обрнете внимание и на исхраната, човекот по раскинување или избегнува јадење или се прејадува. Тоа не значи дека болните мисли ќе исчезнат, но овие мерки ја зголемуваат отпорноста на организмот и го зајакнуваат ослабениот нервен систем.

 

 

Слични објави

Сопругата на починатиот актер Небојша Глоговац објави фотка од која се кине срцето! (ФОТО)

Васко Спасоски

„Медена земја“ вечерва не доби Оскар, но Македонија е повеќе од горда на силната порака која медената екипа ја испрати!

Еспресо

Братот на Ники Минаж силувал дете од 11 години: Реакцијата на раперката ја налути јавноста, а монструмот е осуден на 25 години затвор

Еспресо

Единствениот кошаркар кој добил Оскар: Коби во емотивен говор пред две години објасни што му значи кошарката (ВИДЕО)

Еспресо

Целата треперев пред него: Убавата Георгина за врската со Роналдо, а откри и што ја привлекло кај фудбалерот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Највисокиот водопад во Европа: Овде има снег и во јуни! (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

тринаесет − седум =

Слични објави

Додека во Грција се расправаат дали е Албанка или пак не е, пејачката ги засени сите присутни на забавата на Елтон Џон (ФОТО)

Васко Спасоски

Претставата прекината: На Сергеј Трифуновиќ му се слоши на сцената

Еспресо

Откриено колку работат членовите на британското кралско семејство

Еспресо

Најжешките и најудобни секс-пози за во автомобил

Igor

Прочитајте добро: Ова се здрави намирници кои треба да ги ИЗБЕГНУВАТЕ ако сте болни!

Васко Спасоски

„Срце мое слепо“: Карлеуша го „пецна“ Саша Поповиќ, па тој урнебесно и возврати! (ВИДЕО)

Васко Спасоски