Факти за љубовта кои ни самите не сакаме да ги прифатиме

Во животот на човекот љубовта е неизоставен дел, за комплетно функционирање. За да се изгради стабилна емоционална врска е потребен оптимален период на доверба. Меѓусебното присуство во една врска не е доволно, но со континуиран напор и апсолутно разбирање тој однос се рефлектира во иднина.

Постојат љубовни вистини за кои често не сакаме да станеме свесни. Tие можат да бидат корисни во креирањето и одржувањето на секоја емоционална врска:

– Понекогаш ги сакаме луѓето кои не нè сакаат

Не ја забележуваме или ја игнорираме рамнодушноста на луѓето кон нас. Дозволуваме да ги искористат предностите на нашата наклонетост кон нив и полесно да ни пристапат кон својата цел. Тоа е потребно да биде прифатено, бидејќи сите немаат исти гледишта.

– Важно е искрено да се сакате

Пред да ги оживеете романтичните чувства, важно е да негувате љубов кон себе. Спознавањето на сопствената вредност и самодоверба, ја прави личноста појака за да сака друг.

– Понекогаш ќе чувствувате негативни емоции кон луѓето што ги сакате

Ќе почувствувате лутина, бес, незадоволство и многу негативни емоции кон партнерот. Ова се случува поради фактот што партнерот не ја разбира љубовта на ист начин како и Вие. Поради тоа реагира различно од вас. Во ваквиот контекст неопходна е голема толеранција, а се решава со добра комуникација.

– Секој заслужува љубов

Тоа е подарок што им е достапен на сите. Вие, Вашите пријатели, Вашиот партнер, семејството, слични минувачи во вашиот живот, па дури и луѓето кон кои немате позитивен став заслужуваат да бидат сакани.

–  Само Љубовта не е доволна

Важно е да се сакате едни со други, но љубовта е многу повеќе од само чувство и зборовите кои се искажани. Постапките се многу поважни со кои ќе го докажете тоа.

– Љубовта не е едноставна

Таа секогаш вклучува подеми и падови, радост и тага. Но, тоа не значи дека треба да се откажете од неа, туку да ја запознаете подобро и да научите да живеете со неа.

– Не можете да направите некој да Ве сака

Само затоа што сакаме некого, неможеме едноставно да го натераме и тој да не сака. Во љубовните принципи, не постојат правила.

Слични објави

Ова се шесте заблуди за сексот по педесетатта!

Васко Спасоски

Каква е љубовната врска помеѓу оптимист и песимист?

Еспресо

Научниците открија: Еве колку им е потребно на жените да ја „изгубат главата“

Еспресо

Одговорите на овие две прашања може да одредат колку ќе потрае вашиот брак

Еспресо

Самоизолацијата не е време за обновување на врската: Не им праќајте пораки на бившите!

Еспресо

Онлајн средби: Најдобри сајтови за запознавање и дружење за луѓе над 50 години

Слободен печат

Остави Коментар

2 × четири =

Слични објави

Најелитниот секс-клуб во светот: Некои сакаат оргии, некои секс пред публика

Еспресо

Зошто жените важат за поголеми иницијатори за развод во однос на мажите?

Еспресо

Зошто им се враќаме на поранешните партнери?

Еспресо

Љубовни совети кои треба да ги игнорирате!

Еспресо

Сакате некого? Потсетувајте го на тоа секој ден!

Еспресо

Кои се предностите од утринскиот секс?

Еспресо