Дали сексот по раскинувањето со партнерот е добра идеја?

Во љубовта нема ништо едноставно, без разлика дали сте во врска или не,  па и од сексот по раскинувањето едната страна може да очекува повторно будење на страста,  додека другата страна сака само секс и телесно задоволство. 

Така на пример, оној кој е оставен во врската може да очекува дека сексот ќе направи другата страна да се премисли.

Секс-терапевтката Холи Ричмонд вели дека сексот по раскинување нема да ја спаси врската, а ако тоа се случи, веројатно среќата ќе потрае само неколку недели.

Зошто тогаш имаме желба за секс по раскинувањето и дали е тоа добра идеја?

Прочитајте што мисли терапевтката Ричмонд: 

1. Зошто сакаме таков секс?

Instagram

Последниот сексуален однос може да се однесува на славење на сè што било добро во врската – вели Ричмонд и објаснува дека романтичните врски се прекинуваат од емоционални, а не од сексуални причини.

Ако двајцата партнери сфаќаат зошто не можат повеќе да бидат заедно и се задоволни со раскинувањето, сексот потоа може да претставува здраво поврзување.

Но, ако едната страна не сака односот да заврши, тогаш преку сексот сака да му порача на партнерот што ќе изгуби.

2. Како може да влијае на нас?

 – Ако едната личност сè уште сака да трае врската, сексот по раскинување може да ја продолжи емоционалната поврзаност за партнерот кој сè уште не си заминал – вели Ричмонд.

Таа додава дека веројатно поради сексот ќе се чувствувате добро, но по одвојувањето ќе бидете позбунети од претходно.

 

Слични објави

Не сте виделе ваква баба: Има 63 години, а изгледа како да има 23! (ФОТО)

Еспресо

Жителите на ова село не ги сакаат туристите: Инстаграм го уништува најубавото село на светот по кое е снимен популарниот цртан филм! (ФОТО)

Еспресо

10 најсмртоносни вируси кои сè уште постојат на планетава: Степенот на смртност достигнува и до 100 проценти

Еспресо

Јосипа Лисац ќе добие кривична пријава за начинот на кој ја испеа хрватската химна! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ратајковски ја одбележа годишнината со емотивно видео на Инстаграм

Еспресо

„Срце мое слепо“: Карлеуша го „пецна“ Саша Поповиќ, па тој урнебесно и возврати! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

2 × четири =

Слични објави

5 знаци дека ве фаќа празнична депресија!

Теодора Циклевска

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева

Наташа Беквалац итно хоспитализирана: На познатата пејачка ѝ се слошило!

Васко Спасоски

Што треба да видите и пробате ако патувате во Сицилија (ФОТО)

Еспресо

Откриено како починал синот на шеикот – УЖИВАЛ ВО ДРОГА, ЖУРКИ И ОРГИИ (ФОТО)

Igor

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Еспресо