Жолт индиски пилинг од куркума кој ја чисти кожата за само 20 минути

Овој пилинг од куркума длабински ја чисти кожата на лицето и ги закрепнува оштетените делови

Куркумата во Индија е наречена жолто злато бидејќи таа е еден од најлековитите зачини во светот. Овој пилинг длабински ја чисти кожата, ги отстранува мртвите клетки и другите нечистотии на површината на лицето, ја поттикнува циркулацијата и спречува појава на мозолчиња. По само 20 минути, ефектот навистина ќе ве изненади.

Рецепт:

Две лажици куркума помешајте ги со неколку капки вода и оваа смеса нанесете ја на вратот и лицето. Оставете ја така да делува 20 минути, а потоа измијте го лицето со ладна вода.

Жолтата боја од куркумата му дава убав сјај на лицето, а по пилингот е потребно добро да го измиете лицето со цел да не ви останат жолти дамки.

Доколку сакате маска, куркумата додадете ја во половина лажица мед и наместо вода, користете млеко со цел да добиете паста. Маската оставете ја на лицето 15 минути, потоа добро измијте ја.

Слични објави

Почина учителката обвинета за силување ученик за кого подоцна се омажи (ВИДЕО)

Еспресо

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Јасмина Кантарџиева

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Еспресо

Ова се најатрактивните македонски блогерки на Инстаграм (ФОТО)

Igor

За љубителите на вино: Апликација за светски искуства и сортни вкусови

Еспресо

Милијардер бара девојка на која ќе ѝ ја покаже Месечината

Слободен печат

Остави Коментар

4 × пет =

Слични објави

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за сос за сите видови месо и риба

Igor

Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

Еспресо

Минималистичка едноставност: Бела боја за романтичен и женствен изглед

Igor

Три начини како да се релаксирате во овој период

Еспресо

Вкусот на кафето зависи од бојата на шолјата од која го пиете?

Слободен Печат

Салата од црвени пиперки (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor