Само бидете упорни: Домашен пилинг од кафе кој гарантирано го елиминира целулитот!

Да, целулит имаат и најдобрите од нас, и да, ниту моделите не се имуни. Но, ние имаме неколку супер трикови кои ќе ви помогнат да ги ублажите дупчињата на своите бутови…

Непријател број 1 на целулитот е кофеинот, кој ги намалува наслагите и и овозможува на кожата антиоксиданси, кога се нанесува однадвор. Ако редовно се употребува на овој начин (потребно е да се втрие), докажано ја намалува видливоста на целулитот, а особено е ефикасен на долгорочните патеки.

Во овој рецепт за домашен антицелулит пилинг, се комбинира кафе со хидратантно кокосово масло кое ја омекнува кожата, како и со морска сол за дополнителен ефект на пилинг. Со масирање на оваа смеса на проблематичните места, ќе го стимулирате протокот на крв, што ќе резултира со цврста и нежна кожа, а на целулитот ќе му зададете смртоносен удар со состојките кои тој најмалку ги сака. Плус, ова мириса сосема фино, за разлика од многу домашни смеси.

Што ви е потребно?

– 1 чаша крупно мелено кафе

– 6 лажици кокосово масло

– 3 лажици крупна морска сол

– празна тегла

– четка од природни влакна (опционално)

Подготовка

Измерете ги сите суви состојки и измешајте ги во голема чинија. Истопете го кокосовото масло во микробранова печка ако е во цврста состојба и додадете го во мешавината. Добро измешајте ја смесата и ставете ја во сад кој може добро да се затвори.

Употреба

Пред да се истуширате, масирајте го телото со сува четка за да ја стимулирате циркулацијата и да го подготвите телото за што подобри резултати од пилингот. Четкајте ги нежно со кружни движења сите проблематични делови или целото тело.

Под тушот нанесете го својот пилинг и вмасирајте го со прстите во кожата, исто така со кружни движења. Масирајте околу 10 минути и потоа исплакнете. Повторувајте го ова секој ден и резултатите нема да изостанат.

Слични објави

Сива, црна, црвена… Што открива омилената боја за вашата личност?

Слободен печат

Сите ги спуштаме ролетните кога ќе блесне сонцето: После ова повеќе нема ни да помислите да ја затемните собата

Еспресо

Ја тргна Бела Хадид од тронот – Ова е најубавата жена во светот! (ФОТО+ВИДЕО)

Еспресо

Кога е време да дадете отказ и да си заминете?

Еспресо

Детаљ поради кој обувките ви изгледаат евтино и кич: Вакви модели никогаш не купувајте! (ФОТО)

Igor

Во светот можеби не е, но за нас е бизарна храна: Змии, желки, пајаци, лилјаци…

Еспресо

Остави Коментар

два × пет =

Слични објави

„Анонимуси“ тврдат дека принцезата Дaјана е убиена поради мрачни тајни на кралското семејство

Теодора Циклевска

Ева Лонгорија во МОДЕЛ НА ПАНТОЛОНИ кои ќе ја одбележат есенската и зимската сезона (ФОТО)

Igor

Се избричил првпат по 10 години, сопругата останала шокирана! (ВИДЕО)

Еспресо

Ева Мендес на неверојатен начин одговори на девојката која ѝ порача дека остарела! (ФОТО)

Еспресо

Вака изгледа кога Ели Саб ќе ја дизајнира венчаницата за својата снаа (ФОТО)

Igor

Најмладите улични свирачи си ги остварија соништата и станаа светски шампиони (ФОТО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian