Неодолив десерт од Јужна Америка ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Еве како да го направите овој вкусен чоколаден колач БЕЗ БРАШНО И ШЕЌЕР

Овој едноставен и брз чоколаден колач за подготовка доаѓа од Јужна Америка, а го освои целиот свет, погледнете и зошто.

Состојки:

4 јајца
2 портокали
200 грама ореви, бадеми, лешници или кокос
половина лажичка сода бикарбона
100 грама црна чоколада
200 мл неутрална павлака за варење

Подготовка:

1. Портокалите прво потопете ги во раствор од сода бикарбона и оставете ги да отстојат половина час, потоа варете ги околу половина час додека да омекнат.

2. Сомелете ги добро во блендер, додадете ги јајцата и јаткастите плодови, претходно сомелени и малку сода бикарбона. Печете на 200 степени околу 20 минути.

3. На оган сварете ја неутралната павлака па во неа додадете го чоколадодто додека да се растопи. Прелијте го готовиот и малку изладен колач. Разладете го во фрижидер и послужете.

Слични објави

Овие 6 модни парчиња морате да ги имате ова лето (ФОТО)

Igor

Јелена Ѓоковиќ: Проблемите со забите влијаат на проблемите со забременувањето

Еспресо

Аделина Тахири, жена со префинет стил (ФОТО)

Igor

Жена феномен – Родена да ги забавува луѓето и можеби нема да победи во шоуто, но ќе биде инспирација за многумина (ВИДЕО)

Еспресо

Тоалетна хартија за 3.999 долари, гратис – дијамантски прстен!

Еспресо

Избегнувајте ги луѓето кои ги имаат овие седум особини!

Еспресо

Остави Коментар

1 + 4 =

Слични објави

Одличен домашен третман за испукани пети (РЕЦЕПТ)

Igor

Како изгледа патувањето со авион денес?

Еспресо

Која била Мулан? Легенда за кинеската воинка, спретна со мечот, а нежна како магнолија

Еспресо

Почина најнискиот човек на светот: Не се сметам себеси за мал (ФОТО)

Еспресо

Цвеќето е идеален подарок за 8 Март, но внимавајте што подарувате! Гербер за мистериозност, божур за романтика…

Еспресо

Направете базен за само 8 евра: Потребни ви се палети и најлон! (ВИДЕО)

Еспресо