Направете сами домашен Нутела сладолед (РЕЦЕПТ)

Овој домашно приготвен сладолед се разликува од секој останат. Вкусот е неповторлив и неодолив, па затоа не се двоумете дали да се почестите со еден ваков сладок десерт.

Можете и да го комбинрате со овошни плодови како што се јагодите, капините и малините. Тие ќе му дадат освежувачка нота, но чоколадното задоволство дефинитивно ќе преовладува.

За подготовка на овој десерт потребно ви е:

¾ шолја млеко
½ шолја цврста блага павлака
¼ шолја шеќер
5 полни лажици Нутела
1 прстофат сол
½ лажица екстракт од ванила

Начин на подготовка:

Ставете ги сите состојки во блендер и мешајте додека состојките не се соединат. Тоа ќе трае отприлика 20тина секунди.

Претурете ја смесата во пластичен сад кој ќе го оставите во замрзнувач неколку часа.

Комбинирајте со овошје пред самото сервирање.

Слични објави

Најпознатите светски романи напишани за приближно еден месец

Еспресо

Пронајден ковчегот со скриеното богатство во Карпестите Планини: Не го знам човекот што го пронашол, но песната го однела до него

Еспресо

ХИТ МЕЃУ ЖЕНИТЕ: Домашна крема која ги елиминира брчките за само 7 дена

Igor

Билјана Црвенковска: Жените, мајките, девојките во Македонија, се плашат да кажат „НЕ“

Еспресо

Престанете да ги правите овие ГРЕШКИ и СЕКОГАШ ќе имате совршени нокти (ФОТО)

Igor

На аукција рачно напишана минијатурна книга за „Хари Потер“: Се очекува да достигне цена од 180.000 долари (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

4 × 4 =

Слични објави

Има 25 години, а живее како бебе – Ме прашуваат колкав ми е коефициентот на интелигенција (ВИДЕО)

Еспресо

Сексуалните апетити на најпосакуваните жени во светот 3: Мата Хари одела во јавна куќа за да се одмори

Слободен Печат

Хајди Клум ќе ви објасни како се носи ТЕКСАС од глава до пети (ФОТО)

Igor

Направиле подземен базен среде џунглата, користејќи само стап (ВИДЕО)

Еспресо

ЛЕСЕН, СОЧЕН И ОСВЕЖУВАЧКИ: Мраморен колач со БОГАТ фил од ЈАГОДИ (РЕЦЕПТ)

Igor

Турбулентниот живот на филмската дива: Ја одбила улогата во „Династија“ бидејќи сакала да им се посвети на синовите

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian