На ОВИЕ ДЕЛОВИ ОД ТЕЛОТО никогаш не смеете да нанесувате парфем

Нанесувањето на парфемите е еден од омилените ритуали на жените, особено кога се работи за нивниот омилен мирис.

Но, колку и да се чини невозможно, може да се погреши и да се претера со парфемите.

Затоа, на овие делови од телото никогаш не ставајте парфем, колку и да ви изгледа тоа логично:

Коса

Косата природно апсорбира мириси па затоа на многумина им изгледа како добра идеја да распрскаат парфем врз нејзе. Но, ова треба да се избегнува, особено со парфемите врз база на алкохол. Наместо тоа, прснете еднаш врз четката за коса и исчешлајте се.

Дланки

Логично е да нанесете парфем на зглобовите на раката, но избегнувајте да го ставате на дланките. Најпрво, може сериозно да ви ја исуши кожата, а може да се случи и да ги протриете очите и да предизвикате сериозна иритација.

Пазуви

Под пазувите нанесувајте само дезодоранс или антиперспирант. Парфемот во допир со потните жлезди може да направи иритација на кожата.

Гениталии

Никако не ставајте парфем во интимното подрачје, дури ни ако е наменет за тоа. Последиците може да бидат многубројни, од непријатно пецкање па до инфекција со исцедок.

Не заборавајте

Парфем се нанесува на пулсирачките точки како што се зглобовите, вратот и зад коленото. Најефикасно е ставањето парфем на вратот, во делот зад ушите.

БОНУС ВИДЕО:

Слични објави

Принцезата Шарлот ќе го прослави петтиот роденден, откриено како ќе учествува и кралицата

Еспресо

Избегнувајте ги луѓето кои ги имаат овие седум особини!

Еспресо

Денес е една од најбараните светски манекенки, а пред 10 години се мачела со алкохолот (ФОТО)

Еспресо

Лекови, четка за заби, пешкири: Работи што никогаш не треба да ги чувате во бањата

Еспресо

Малку поинаков ДЕН НА ВЉУБЕНИТЕ: Ти благодарам што се правиш дека ме слушаш. Најдобар си! (ФОТО)

Еспресо

Неверојатно вкусен мус од кафе

Igor

Остави Коментар

1 × оне =

Слични објави

Рок на траење на козметичките производи, кога треба да ги фрлите?

Igor

Несекојдневно пријателство: На овој човек хиената му е најдобар пријател (ВИДЕО)

Еспресо

Каде би завршиле ако од Македонија ископате тунел низ центарот на Земјата?

Еспресо

Дали 8 Март полека но сигурно ја губи смислата?

Еспресо

Познати актерки кои се остварија како мајки после 40-та година!

Еспресо

Шпанец во ритамот на Квин ја чистеше терасата и ги забавуваше соседите (ВИДЕО)

Еспресо