Лути пиперчиња: Го намалуваат апетитот и го продолжуваат животот

Лутите пиперки се богати со диетални влакна и мноштво витамини и минерали. Најважната супстанција што ја содржат е еден вид алкалоид – капсаицин. Им дава лутина на пиперките, а најмногу се наоѓа во внатрешноста на овошјето. Колку се полути пиперките, толку се поздрави.

Тие го продолжуваат животот

Истражувањата покажаа дека возрасните кои јаделе една свежа или исушена лута пиперка еднаш месечно за 20 години ја намалиле можноста за смрт за дури 13 проценти. Иако експертите не се сигурни зошто е тоа така, тие се сомневаат дека станува збор за антиинфламаторно дејство на црвен пипер и фактот дека ги намалува шансите за гоење.

Тие го запираат течењето на носот

Постојаното течење на носот, што не е резултат на настинка, алергија или чад од цигари, ќе го запрете со неколку капки капсаицин (состојка што им дава интензивен вкус на лутите пиперки), а затнат нос нема да ве вознемирува дури и за неколку месеци.

Тие го забрзуваат метаболизмот

Капсаицинот го забрзува зголемувањето на телесната температура, но исто така го стимулира распаѓањето на мастите и ја спречува нивната акумулација. На крајот на краиштата, лутите пиперки го контролираат апетитот и го забрзуваат метаболизмот, што ги прави идеална храна за слабеење.

Тие ја ублажуваат болката

Капсаицинот го активира чувството на топлина поради што мозокот ќе ги согледа сигналите за болка како сигнали за топлина, а овој трик се користи со години за да се контролира болката.

Тие ги ублажуваат симптомите на артритис

Една студија покажа дека капсаицинот ја намалува непријатноста предизвикана од артритис и фибромијалгија за 50 проценти за неколку недели. Резултатите од другите студии не беа доволно убедливи и покажаа дека капсаицинот сепак работи најдобро во комбинација со други лекови против болки.

Тие го промовираат здравјето на кардиоваскуларниот систем

Се покажа дека лутите пиперки го намалуваат нивото на холестерол и триглицериди и спречуваат формирање на тромби. Културите што широко користат чили пиперчиња имаат многу помал процент на срцеви заболувања, мозочен удар и тромбоза.

На крајот, без разлика дали сакате лута пиперка или не, секогаш можете да ги користите во домаќинството, бидејќи тие се природен антибактериски агенс и како такви, уништуваат бактерии и други микроорганизми кои можат да наштетат на конзервирана или спакувана храна.

Слични објави

Ватикан започна истрага за тоа како „лајкот“ на папата завршил на фотографијата на полуголата Бразилка

Еспресо

Меган Маркл е нејзин идол – Хелен досега потрошила илјадници долари за да изгледа како неа! (ФОТО)

Еспресо

Овој пат не е во друштво на Јелена Карлеуша: Душко Тошиќ објави фотографија на Инстаграм!

Еспресо

Пејачката Маја Беровиќ позира во жолто танга-боди: Фановите имаат што да видат! (ФОТО)

Андрија Милошевиќ повторно ја насмеа јавноста со урнебесна реакција: Ова мора да го проба секој маж, прекрасно е!

Еспресо

Фризура која секогаш е во тренд – Еве како да ја направите! (ВИДЕО)

Igor

Остави Коментар

Шестнаесет − осум =

Слични објави

Стефани е најубавата голманка на светот, на Инстаграм ја следат половина милион луѓе

Еспресо

Леб направен од квасец стар дури 4.000 години!

Еспресо

Продолжете си го животниот век: Мед и вода, комбинација која спасува живот

Еспресо

Папата не оди во циркус, циркусот доаѓа кај него! (ВИДЕО)

Слободен печат

Научно докажано: Доколку имате миленик вие сте добар човек!

Еспресо

ФОТО: Коронавирусот си го направи своето: Тијана Дапчевиќ повеќе не снима песни!

Васко Спасоски
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian