Лиснати триаголници со сирење (РЕЦЕПТ)

Ако сте љубител на лиснати теста, овој рецепт редовно ќе го правите за појадок или за вечера.

Потребни состојки:

500 гр тенки готови кори
300 гр сирење
Масло
Едно јајце
Прашок за пециво
Жолчка за премачкување

Подготовка:

Сирењето испасирајте го, измешајте го со јајцето и додадете половина од кесичката прашок за пециво. Измешајте го филот додека да се изедначи.

На првата кора премачкајте малку масло и врз неа и ставете уште една. Ставете од смесата со сирење, а врз неа уште една кора, премачкајте со масло и ставете и четврта кора.

„Здиплете“ ги корите и сечете триаголници од нив. Ставете ги во тава и премачкајте ги со изматена жолчка. Посипете со сусам и ким.

Печете во загреана рерна на 200 степени, 30 минути.

Слични објави

Тоалетна хартија за 3.999 долари, гратис – дијамантски прстен!

Еспресо

Што да правите во Скопје ОВОЈ ВИКЕНД

Еспресо

Ријана е добитничка на престижната награда NAACP (ФОТО)

Еспресо

Билјана Црвенковска: Жените, мајките, девојките во Македонија, се плашат да кажат „НЕ“

Еспресо

Мало прасе го поминува животот со мачки и се однесува идентично како нив! (ВИДЕО)

Еспресо

Снимка од Сирија која ќе ви го скрши срцето: Таткото ја научил ќерката да се смее секојпат кога ќе слушне бомба (ВИДЕО)

Еспресо

Остави Коментар

Осумнаесет − 1 =

Слични објави

Нов застражувачко бизарен тренд: Влакна од носот! Ставаат дури и маскара на нив (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Дознал дека сопругата го изневерува со помош на Гугл мапс

Еспресо

Најдебелото дете на светот со 192 килограми: Арја Перман загуби 108 килограми, а еве како изгледа сега (ВИДЕО)

Еслресо

Дали сонувате? Повеќето луѓе ги сонуваат овие соништа, еве го нивното значење (Прв дел)

Еспресо

РЕЦЕПТ по кој ПОЛУДЕ СВЕТОТ: Направете одличен ручек за само 5 МИНУТИ! (ВИДЕО)

Igor

Како политичарите го пополнуваат слободното време: Макрон ужива во караоке, Меркел во готвење

Слободен печат
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian