ЛЕСЕН, СОЧЕН И ОСВЕЖУВАЧКИ: Мраморен колач со БОГАТ фил од ЈАГОДИ (РЕЦЕПТ)

Овој колач е лесен, сочен и освежувачки, а покрај тоа се подготвува многу брзо и лесно.

 

Состојки:

200 грама путер (собра температура)

120 грама шеќер

Кесичка ванилин шеќер

4 јајца

200 грама брашно

Сок од 1-2 лимони

Полна лажица прашок за печиво

100 грама чоколадо

Лажица какао

Рум

 

Крем:

500 грама маскрапоне

2 дл павлака за шлаг

70 грама шеќер

250 грама јагоди

70 грама шеќер

Кесичка црвен прелив за торта или црвен желатин

 

Подготовка:

За тестото пенасто изматете го путерот и ванилиниот-шеќер. Додадете едно по едно јајце и брашно со прашок за печиво. Тестото е густо. Додадете сок од лимон и рум, по желба.

Половина смеса ставете ја со лажица во плех обложен со жолта смеса и израмнете. Печете околу 20-25 минути на 170 степени. За кремот прво исецкајте ги јагодите со шеќер и малку лимонов сок како пире.

Потоа додадете го маскрапонето и изматената слатка павлака. Преку мраморниот колач ставете го кремот, а преку кремот преостанатите јагоди исецкани на листови. Прелијте со црвениот прелив или желатин.

Слични објави

Девојко, имаш чиста десетка за стајлингот! (ФОТО)

Igor

Првото доделување на Оскари траело 15 минути, првиот Оскар му е доделен на нем филм (ФОТО)

Еспресо

Пекарски ѓувеч

Igor

Му менуваше пелени на бебето и доби експлозивно изненадување (ВИДЕО)

Еспресо

Неодолив десерт од Јужна Америка ГО ОСВОИ СВЕТОТ: Еве како да го направите овој вкусен чоколаден колач БЕЗ БРАШНО И ШЕЌЕР

Igor

Домашна чорба од домати

Igor

Остави Коментар

четиринаесет − 14 =

Слични објави

Поради коронавирусот не знаел како да го прошета кучето, но му текнала една идеја по која стана хит (ВИДЕО)

Еспресо

Нанесете ја оваа мешавина секаде каде што имате влакна: Ќе исчезнат засекогаш, без жилети, чупање и болка (РЕЦЕПТ)

Igor

Кралицата Елизабета е вознемирена: Се разведува нејзиниот омилен внук (ФОТО)

Еспресо

Што кажува вашата профилна фотографија за вас?

Еспресо

Колач со два вида на овошје: Лесен и воопшто не е скап (РЕЦЕПТ)

Igor

15 најубави цитати за жените

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian