ЈА ЧИСТИТЕ ЛИ ПРЕСАТА ЗА КОСА? Ако не го правите тоа, се изложувате на ОВИЕ опасности

Кога ја исправувате косата, најчесто само ја вклучувате пресата и потоа почнувате да ја користите. Се сеќавате ли дали некогаш сте ја исчистиле?

Ако одговорот е „не“, тогаш постапувате неправилно и сосема неодговорно, како кон апаратот, така и кон својата коса.

Поради користењето на средства за заштита од оштетување, но и од самите природни масла на влакното, керамичките плочки на пресата стануваат идеално место за размножување на бактерии. Ако не ги чистите редовно, може да се случи да ја оштетите косат повеќе отколку што сте планирале кога сте намислиле да ја исправите.

Откако ќе завршите со користење, оставете ја пресата да се излади целосно, на безбедна површина. Не ги виткајте каблите околу неа. Максимум на три месеци дезинфицирајте ги плочките. Ако ја користите секојдневно, добро е тоа да го правите и почесто.

Направете сами домашен сув шампон за коса

Слични објави

Инстаграм дива која со својот изглед ќе ве остави без здив (ФОТО)

Еспресо

Сакате вашата коса брзо да порасне? Направете го сами овој шампон! (РЕЦЕПТ)

Igor

Ќе останете без зборови: Фотографии направени непосредно пред смртта

Еспресо

Жена феномен – Родена да ги забавува луѓето и можеби нема да победи во шоуто, но ќе биде инспирација за многумина (ВИДЕО)

Еспресо

5 знаци дека ве фаќа празнична депресија!

Теодора Циклевска

Домашен сок од јагоди БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ, одличен за лето (РЕЦЕПТ)

Igor

Остави Коментар

два × два =

Слични објави

Голи сандали: Ова е најголемиот моден тренд за ова лето! (ФОТО)

Igor

Домашни миленичиња кои совршено ги имитираат своите сопственици и тоа изгледа преслатко (ВИДЕО)

Еспресо

Сакате да ја промените бојата на косата: Овие 5 нијанси ќе бидат апсолутен хит оваа есен! (ФОТО)

Igor

МАСКА ЗА ВОЛУМЕН на косата според рецептот на Кејт Мидлтон

Igor

Го оставила вереникот поради порно филмовите кои ги гледал – Ми се слоши кога го видов тоа!

Еспресо

„Сите тие треба да бидат уапсени“: Четиригодишно девојче ги искритикува паничните купувачи поради коронавирусот (ВИДЕО)

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian