Еве како да спречите претерано потење во топлите летни денови

Прекумерно се потите, под вашите пазуви се создаваат непријатни кругови? Без грижа постои решение и за тоа.

Со помош на овие четири трикови ќе престане вашиот стрес предизвикан од потењето.

1. Одржување на лична хигиена

Одржувањето на хигиената е секако еден од најдобрите начини за борба против непријатните кругови и мириси. Со редовно туширање, вашето тело ќе биде чисто и суво, што е неизбежно во борбата против зголеменото потење. Ако имате проблеми со тоа, туширајте се еднаш дневно или барем мијте ги пазувите. Отстанувањето на влакненцата со жилет или со восок нема да ја намали количината на потење, но ќе спречи потта да се задржува на вашиот пазув. Неизбежен чекор е и користење на антиперспиранти. Освен грижата за личната хигиена, важно е и да облекувате чиста облека. Доколку често се потите, перете ги маиците после едно носење, бидејќи за непријатниот мирис не е виновно моменталното потење, туку и остатоците од бактериите од веќе исушената пот.

2. Внимавајте што јадете

Еден од факторите кој доведува до непријатен мирис на потта е и начинот на исхрана. Зачинетата храна може да ви предизвика проблем ако сте склони кон зголемено потење, па поради тоа е важно да ги промените вашите навики на исхрана. Зеленчукот како кромид и лук, како и зелката, содржат голема количина на сулфур кој ќе направи вашата пот да има лут мирис кога ќе се исуши, а некои зачини како куркума и кари исто така можат да ги засилат непријатните мириси.

3. Памук пред полиестер

Тешко е да им одолеете на тренди моделите во продавниците, но иако некои парчиња облека изгледаат фантастично, често се направени од разни мешавини на ткаенини. Ако имате проблем со зголемено потење, секако фрлете поглед на етикетата пред купување. Избегнувајте ткаенини како свила полиестер и најлон во кои вашето тело нема да може слободно да дише. Сигурни сме дека ќе пронајдете интересни модели и од памук, лен, па дури и од волна, во кои ќе изгледате и ќе се чувствувате одлично.

4. Избегнувајте облека во светла боја

Иако светлатата боја се препорачува во летото, доколку вашата пот остава жолти дамки под пазувите, тогаш треба да ја одбегнувате. Одберете облека во бои на кои нема да се забележуваат трагите од пот. Белата боја, и општо посветлата облека, ќе го откријат вашиот непријател, додека потемните тонови ќе го сокријат.

Слични објави

АФЕРА ШТО ЈА ОДНЕСЕ ВО СМРТ: Сите тајни за животот и смртта на Мерилин Монро (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Нов летен тренд за мажи! Погледнете како изгледаат брокините, би се осмелиле да ги носите?

Еспресо

Близнаци родени со различна боја на кожата

Еспресо

Инстаграм модел ги покажа своите ГОЛИ гради на снег и ги израдува припадниците на посилниот пол (ВИДЕО)

Еспресо

Дами, вака треба да изгледате: Амал Клуни воодушеви со модниот избор (ФОТО)

Igor

Тука можете да дознаете дали кучето умира во некој филм

Еспресо

Остави Коментар

четиринаесет + четиринаесет =

Слични објави

На свадба сте? ОВИЕ ГРЕШКИ СО ОБЛЕКАТА никако не смеете да ги правите

Igor

Ова мало куче вреска додека ја гледа омилената серија (ВИДЕО)

Еспресо

Познатата актерка го пронајде совршениот баланс помеѓу мајчинството и вежбањето! (ФОТО)

Слободен Печат

Заштедете си време: Овие фризури на мажите најмногу им се допаѓаат! (ФОТО)

Igor

Ако доживувате барем половина од овие работи, можеби е вистинско време да дадете отказ на работа!

Еспресо

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian