Домашна чорба од домати

Состојки:
600 гр домати, измиени и исечени на коцки
1 главица кромид, ситно исечкана
3 лажици масло
2 лажици брашно
½ шолја ориз
¼ лажица шеќер
1,5 литри вода или супа од зеленчук од коцка

Подготовка:
Кромидот издинстајте го со малку масло, додајте ги доматите исечкани на коцки, динстајте уште малку, па оставете малку да се олади.

Изблиндирајте ја смесата за да добиете текстура каква што сакате, ставете во тенџере па додадете топла вода или супа од коцка и оставете да проврие.

Во меѓувреме на малку масло пропржете го брашното и додајте го во зовриената чорба.

Оризот сварете го одвоено, процедете го, па додајте го во чорбата. Оставете да се вари уште една минута, додајте малку шеќер, промешајте и служете ја топла.

Слични објави

Летна комбинација за десетка: Џенифер Анистон не знае да погреши (ФОТО)

Igor

Оваа тинејџерка стана првиот модел на „Gucci“ со Даунов синдром (ФОТО)

Еспресо

Еве како да спречите претерано потење во топлите летни денови

Igor

Се омажи ќерката на Ел Чапо, избраникот ѝ е внук на „бароницата на дрогата“

Еспресо

21 милион прегледи: Хит снимка покажува како танцот се менуваше низ децениите (ВИДЕО)

Еспресо

3 брзи и ефикасни рецепти за мазна кожа без целулит

Igor

Остави Коментар

Осумнаесет − 3 =

Слични објави

Дајте им предност на билките: Босилек, рузмарин и магдонос, зачини што го штитат здравјето

Еспресо

Продал 48 милиони маски за само четири месеци и станал милионер

Слободен печат

Најмладиот член на Менса има 3 години и IQ 142! (ФОТО)

Еспресо

Турбулентниот живот на филмската дива: Ја одбила улогата во „Династија“ бидејќи сакала да им се посвети на синовите

Еспресо

Австралиската Ким Кардишијан е помеѓу најпопуларните фитнес блогерки на светот (ФОТО)

Еспресо

Идеална сегашност, страшно минато: Продавала дрога на 16 години, а денес е милијардерка

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian