Домашен сок од јагоди БЕЗ КОНЗЕРВАНСИ, одличен за лето (РЕЦЕПТ)

Она што го прави овој рецепт за сок од јагоди посебен е ниската содржина на шеќер, но и „заробениот“ автентичен вкус на јагода во кој можете да уживате во секое годишно време.

Потребни состојки:

1 кг јагоди
2 л вода
Еден лимонтус
200-250 гр шеќер (бел или кафеав)

Подготовка:

Измијте ги јагодите и убаво исчистете ги. Ако треба, измијте ги уште еднаш. Изблендирајте ги и ставете ги во тенџере. Додадете ја водата, лимонтусот и шеќерот.

Најпрво варете на умерена температура, додека да се растопи шеќерот. Оставете да проврие, па варете уште пет минути. Внимавајте да не ви претече.

Жешкиот сок од јагоди сипете го во претходно загреани стаклени шишиња. Во фрижидер може да се чува до седум дена, а доколку сакате да го имате и во есен и зима, замрзнете го во пластичен сад.

БОНУС ВИДЕО:

Слични објави

Особини со кои зрачат привлечните жени!

Еспресо

Прекрасната Ешли Грем повторно ја воодушеви јавноста! (ФОТО)

Еспресо

Штом ја носела Кејт Мидлтон, сите сакаат да ја имаат: Светот полуде по маската од 15 фунти

Еспресо

Обојте ги тмурните денови: Тренд кој оваа есен ќе ја направи весела! (ФОТО)

Igor

Ако доживувате барем половина од овие работи, можеби е вистинско време да дадете отказ на работа!

Еспресо

Пејџ Хатавеј е фитнес дива од која има што да се научи! (ФОТО)

Еспресо

Остави Коментар

петнаесет − 12 =

Слични објави

Што кажува вашата профилна фотографија за вас?

Еспресо

Девојче доби банана за подарок, нејзината реакција ги воодушеви сите (ВИДЕО)

Еспресо

Се што ви е потребно за совршени локни е пеглата за коса (ВИДЕО)

Igor

Евтино, ефикасно и лесно до убава кожа на лицето (РЕЦЕПТИ)

Igor

Внимавајте на кое место ќе одлучите да се тетовирате: Што кажува положбата на вашата тетоважа за вашата личност 

Еспресо

Никогаш не оставајте шише со вода во автомобилот! Ова видео ќе ви покаже што може да се случи!

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian