Дамите во црвено СЕКОГАШ ПРИВЛЕКУВААТ ВНИМАНИЕ – а еве и зошто е тоа така

Кога жена носи црвена облека, сакала или не, ќе биде забележана каде и да се појави. Црвената облека ќе ги засени и лошата фризура и непогодената шминка.

Одамна ни е познато дека оваа боја е клучна во заведувањето и во оставањето впечаток, а сега тоа е и научно потврдено на Универзитетот во Рочестер. Според нивното истражување, без разлика дали е маж или жена, секој би реагирал со вртење по девојка во црвено.

Дел од мажите истакнале дека би вложиле повеќе труд за да освојат таква девојка, па дури и ако тоа значи да потрошат повеќе пари за нејзе.

Истражувањето вклучило и фотографија на која на истата девојка во фотошоп ѝ била менувана бојата на облеката и најмногу реакции добивала кога е во црвено.

Со ова се потврдува културолошкото и историското верување дека црвената боја е симбол на љубов, страст и плодност.

Слични објави

Д-р Ирена Витановска: Дебелината е голем проблем, но и диетите се само со краток ефект

Еспресо

Најпознатите светски романи напишани за приближно еден месец

Еспресо

Посексипилен костим за капење не постои! Дали би платиле 150 евра за цела плажа да гледа во вас? (ФОТО)

Igor

Тесен струк и заоблен задник: Во овој модел на фустан секоја жена изгледа како топ модел! (ФОТО)

Слободен печат

Сексуалните апетити на најпосакуваните жени во светот 3: Мата Хари одела во јавна куќа за да се одмори

Слободен Печат

Данче од Кичево прави чудо со своите раце! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

1 × 3 =

Слични објави

Девојка со несекојдневна убавина го освојува модниот свет! (ФОТО)

Еспресо

Ова е најбараната ташна на светот, чини 525 долари и во моментов ја чекаат 120.000 луѓе!

Igor

Паметните луѓе живеат во неред, пцујат и доцна си легнуваат

Еспресо

Неверојатно откритие – Дете пронашло плоча стара 3.500 години

Еспресо

Нов летен тренд: Различно обоени нокти! (ФОТО)

Igor

Господарка на тетоважите: Има 103 години и е мајстор за тетовирање

Еспресо
MacedonianAlbanianBulgarianSerbian