Брза и лесна капучино кекс торта (РЕЦЕПТ)

Превкусна капучино кекс торта која брзо се прави, а уште побрзо се јаде.

Потребни состојки:

500 – 550 г бисквити со путер
50 г капучино во прав
250 мл млеко
3 јајца
6 лажици шеќер
500 мл слатка павлака

Начин на подготовка:

1. Изматете ги убаво јајцата и шеќерот. Потоа почнете постепено да ја додавате слатката павлака и постојано мешајте со миксер додека не добиете цврст фил.

2. Капучиното прелијте го со млекото, кое претходно ќе го загреете.

3. Секоја бисквита, намокрете ја во капучиното и почнете да ги редите на плех. Кога ќе направите еден ред, премачкајте одозгора со филот, па потоа повторно направете нов ред од бисквити. Продолжете додека не го потрошите целиот материјал.

4. На крај со остатокот од филот намачкајте ја целата торта, а декорирајте по ваш вкус, со свежи јагоди, шлаг или стопено чоколадо.

Слични објави

Кога потполно созреваат мажите?

Еспресо

Четири најубедливи докази за постоење на патници низ времето (ВИДЕО)

Еспресо

Од плакарот на Анита: Муабет со комшиката

Анита Митровска

НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ за сос за сите видови месо и риба

Igor

Црно-бел предизвик на социјалните мрежи против родово базираното насилство

Еспресо

Легендата за Дедо Мраз

Слободен печат

Остави Коментар

дванаесет + дванаесет =

Слични објави

ПРОБАЈ ДА ГО ПОГОДИШ ТОПЧЕТО: Навивачка со голи гради деконцентрира голфери (ВИДЕО)

Еспресо

Смртта на Британи Марфи е една од најголемите мистерии: Испливаа нови теории за трагично настраданата глумица

Слободен печат

Не постои пооригинална честитка за 8 Март: Најубавите цитати за жените што ги смислиле големите писатели

Еспресо

Евтино, ефикасно и лесно до убава кожа на лицето (РЕЦЕПТИ)

Igor

Неверојатно вкусни поховани тиквички (ВИДЕО РЕЦЕПТ)

Igor

Јелена Јованова: Нема оправдување за неправда, насилство, лага и лицемерие

jasmina.kantardzieva
MacedonianAlbanianBulgarian