Во ова турско село наместо со говор, комуницираат со свирежи! Муазез е најдобра во тоа, мелодијата ја претвора во зборови! (ВИДЕО)

Земјоделците кои живеат во зафрлените делови на Северна Турција, веќе 30 години наместо со говор комуницитаат со свирежи.

Јазикот со свиркање кај селаните има свое име – го нарекуваат кус дили. Со оглед на тоа дека модерната технологија напреднува од ден на ден, сè помалку млади луѓе го учат овој начин на комуникација.

Најдобрата „свирачка“ во селото е Муазез Коцек, која различни мелодии преведува во зборови со значење.

Слични објави

Британците БЕСНИ НА БИЈОНСЕ поради однесувањето кон Меган: Ги прекрши правилата и ѝ даде ужасни совети за синот (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Сопругата на Икарди заведува и на крајот на светот (ФОТО)

Igor

Анѓела патува во Кина да ја претставува Македонија: „Ако сакав пари ќе станев политичарка, а не мисица“ (ФОТО)

Igor

Албанската актерка Арјола Демири со еротска изведба на сцена: Мажите се возбудија

Igor

Династија на развратници и светци: Романови обожавале оргии и луди забави (ПРВ ДЕЛ)

Слободен печат

Ким Кардашијан откри каква БОМБА ВО БИКИНИ била нејзината мајка пред 32 години (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

4 × три =

Слични објави

Ново признание за филмот на Милчо Манчевски: „Врба“ освои престижна награда во Португалија!

Еспресо

„Сите тие треба да бидат уапсени“: Четиригодишно девојче ги искритикува паничните купувачи поради коронавирусот (ВИДЕО)

Еспресо

„Мутава со харизма на згазена мачка“: КАРЛЕУША ја нападнала и навредила ќерката на ЦЕЦА

Igor

КАРЛЕУША СО БИЗАРЕН ИЗГЛЕД: Разголена, мрежи и без долна облека! (ФОТО+ВИДЕО)

Igor

Бијонсе снима нов спот во Лондон, а за потребите на снимањето има барање кое мора да биде исполнето!

Igor

Кој е ЏОКЕРОТ, поради кого плаче цел свет: Претешкиот живот на Хоакин Феникс

Igor