Свештеник со пиштол на вода делеше благослов: Првобитната идеја ми беше да се направи нешто за децата

Отецот Тим Пелц (70) од Мичиген стана вистински хит на социјалните мрежи поради неговиот оригинален начин на давање благослов во време на пандемија од коронавирус.

Свештеникот ги почитуваше мерките за социјално дистанцирање, па ги испрска верниците со света вода од пластичен пиштол.

На фотографиите, објавени на страницата на парохијата на Фејсбук, се гледа дека свештеникот носи маска за лице, визир, ракавици и Библија додека ја извршува службата пред верниците кои минуваат во автомобил покрај него.

Свештеникот има и пластичен пиштол во рацете, поради што стана хит на социјалните мрежи, а тоа го потврди и неговата парохија.

Facebook

– Да, свештеникот Тим ​​користи пластичен пиштол полн со света вода – објави парохијата на Фејсбук.

Ненадејната популарност пријатно го изненади отецот, кој вели дека се гордее со својот „откачен ум“, како и со своите жупани и заедницата во таа американска држава.

Facebook

„Првобитната идеја ми беше да се направи нешто за децата на жупанијата“, рече Пелц за БазФид.

„Го чекаа Велигден кој беше поинаков од сите претходни, па помислив што уште би можел да организирам, а да ги почитувам сите норми и социјалната дистанца“, раскажува Пелц, кој тогаш заклучил дека би било добро со пиштол на вода да ги благослови луѓето.

Twitter

За да биде сигурен дека сè е според правилата, вели дека се советувал со пријател кој е доктор во брза помош во Детроид.

It’s an internet law: once a post or photo about you goes viral, you must end up in a meme. Now it’s happened to Fr….

Publiée par St. Ambrose Parish sur Vendredi 15 mai 2020

Слични објави

Кралица на пластичните операции: Пред да го уништи лицето Донатела Версаче изгледаше вака (ФОТО)

Еспресо

Љубовно толкување: Што значи кога ќе видите цагер на дигитален часовник

Слободен печат

Пејачката Ирена Спасовска ја откопча кошулата и ги покажа „близначките“ (ФОТО)

Igor

„Не сум тешко болен“: Бора Чорба ги демантираше гласините дека му се ближи крајот!

Igor

Ретко имаме прилика да ги видиме: Селин Дион ги покажа деветгодишните близнаци (ФОТО)

Igor

Најдобриот пријател на принцезата Дијана бил еден од најголемите музичари на минатиот век!

Еспресо

Остави Коментар

3 × 1 =

Слични објави

Откриена тајната на омилениот божиќен филм!

Слободен Печат

Џејми Оливер: Пропаднав бидејќи не ги хранев богатите (ФОТО)

Igor

Не смеете оваа зима без овие два тренда! (ФОТО)

Васко Спасоски

Сè за Оскарот: Еве колку чини, како го добил името и дали навистина е од злато

Еспресо

Причина повеќе да навивате за Манчестер јунајтед (ФОТО)

Igor

Кети Пери се онесвести на сред емисија! (ФОТО)

Еспресо