Стресот се задржува на шест места во телото: Препознајте ги!

Не е тешко да се утврди каде во телото се „акумулира“ стресот. Потребно е само да се вдише и да се стане свесен каде се јавува напнатоста, а најчесто тоа е во рамената, вратот, главата и стомакот.

Тешко е да се спротивставите на стресот, како и на неговите последици. Имено, експертите тврдат дека стресот често го одржуваме во организмот, дури и без да сме свесни за тоа. Дури и ако мислите дека сте добро и дека немате ефекти на стрес, вашето тело може да даде поинаков впечаток.

Unsplash
Unsplash

Според учителот по јога, д-р Гејл Паркер, во телото има неколку области на кои треба да се фокусираме на заздравување по одредена стресна ситуација.

1. Рамења: Една од најчестите области каде стресот навистина се чувствува се рамената, вели тој. Ако се обидете да кренете раменици додека го читате ова, може да ја почувствувате таа напнатост.

– Човек чии раменици се креваат високо кон ушите, не ни знае дека оди во таа позиција и дека целата напнатост е концентрирана таму. Потребна е свесна промена за да ги опуштите рамената, објаснува тој.

2. Дали некогаш сте доживеале стресна главоболка?

Дефинитивно главоболката е една од најчестите симпотими при изразен стрес, а главата местото каде се акумулира тој цел стрес.

Unsplash
Unsplash

3. Врат: Вратот собира напнатост, особено ако работите подгрбавени во повеќето денови. Како и рамената, тоа е една од првите области што потсвесно ги напрегате.

4. Грб: Стресот може да влијае на држењето на телото, така што болните мускули на грбот можат да сигнализираат зачувана напнатост.

5. Црева: Болките во стомакот се многу реални, вели Паркер. Запомнете: цревата и мозокот се меѓусебно поврзани.

6. Срце: Кога некој ќе каже дека срцето му е скршено, не измислувајќи го тоа, можно е градите навистина да ве болат. Емоционалната болка е исто толку непријатна како и физичката, бидејќи тие го делат истиот нервен пат.

Како да се ослободите од таа напнатост?

Предлагам луѓето да го мапираат своето тело и да прават заговор каде се чувствуваат опуштено и во кои делови од телото чувствуваат напнатост. Потоа започнете од внатрешниот поглед: Затворете ги очите, обрнувајќи внимание на здивот и фокусирајте се на местото каде што можеби собирате стрес. Не мора да правите ништо, само забележете, советува д-р Гејл Паркер.

Потоа станете свесни кои се тие места на телото и започнете со нивно лекување преку релаксација и вежби.

Unsplash
Unsplash

Замислете дека би можеле да го чувствувате само она што го сакате во целото тело. Не размислувајте за тоа како би изгледало, само опуштете се и почекајте да ви дојде одговор. Кога ќе се појави тој одговор, замислете само дека можете да го вдишите тоа чувство. Потоа вдишете, почувствувајте го, потоа издишете и оставете го тоа чувство да ве надвладее, вели Паркер.

Можеби нема веднаш да почувствувате олеснување, но ако го повторите вдишување и издишување неколку пати, за околу 20 минути треба да почувствувате како вашето тело се исполнува со мир, се опушта и ослободува од стресот. Секој го чувствува поинаку. Може да почувствувате дека тој дел од вашето тело се грчи, или благ излив на смеа, излив на солзи или умот може да започне да работи побрзо … Можеби ќе се чувствувате непријатно за време на овој процес, но ова треба да биде прифатено, бидејќи тоа е клучот на заздравувањето , вели Паркер.

Само кога овој процес е завршен, можете да сметате на телото за да се ослободите од стресот, пренесува порталот „MindBodyGreen“.

Слични објави

„Дајте му вода и шеќер, го убивме“: Бака Прасе го поткачи Раста – погледнете зошто (ФОТО)

Igor

Адријан Гаџа „заплива“ во други води : Познатиот пејач има нов бизнис! (ФОТО)

Igor

Девојко, имаш чиста десетка за стајлингот! (ФОТО)

Igor

Вуди Ален „персона нон грата“ во Америка

Igor

Мадона во оскудна гардероба на прес-конференција (ФОТО)

Igor

Ана Николиќ со новото момче фатена во Скопје! Раста полудел кога дознал! (ФОТО)

Igor

Остави Коментар

3 × 4 =

Слични објави

Идеална фризура за летните денови: Репче на поинаков начин (ФОТО)

Igor

Обама со семејството на гости кај ЏОРЏ И АМАЛ во нивната луксузна вила на Комо (ФОТО)

Igor

Каролина Гочева блесна на јубилејната насловна страница на „ПОРТРЕТ Магазин“

Igor

ВИДЕО: Миранда Кер – Ја обожавам Кети Пери, Орландо најде личност која го весели!

Еспресо

Фустан кој ги брише годините: Луси Лу (50) заблеска како никогаш досега (ФОТО)

Igor

Тоа што Хилари Даф му го направи на своето дете многумина го осудија (ФОТО)

Igor
MacedonianAlbanianBulgarian