Што сѐ не е во ред со светот? Уметник ги засрами луѓето со илустрациите кои ја покажуваат суровата реалност

Во денешното општество постојат многу глобални проблеми, а зависноста од социјалните мрежи, обезвреднувањето на работниците, нездравиот начин на живот се само некои од нив. Многумина од нас дури и не ги забележуваат овие проблеми или намерно ги игнорираме или сме толку навикнати на нив што веќе не обрнуваме внимание.

Уметникот Џон Холкрофт ги илустрира овие проблеми на денешницата во неговата сатирична и искрена уметност.

Џон работел за Гардијан, Телеграф, Тајмс, Би-би-си и многу други светски медиуми. Неговите ислустрации изгледаат поедноставено, но кријат длабоко и покомпликувано значење. Ова се некои од неговите најдобри илустрации.

Робување на работните односи и обврски.

Конзумеризмот и неговото влијание на климатските промени.

Instagram

Ужасната еколошка состојба во која им ја оставаме планетата на нашите деца.

Технологијата како нова детска играчка.

Instagram

Пасивноста на народот кој само ги прима информациите без реакција.

Instagram

Скали на привилегиите

Слични објави

Им летаат пеперутките во стомак: Игор Џамбазов и Илина Арсова како во тинејџерска љубов! (ФОТО)

Васко Спасоски

Шон Конери ја разбесни јавноста: На ЖЕНИТЕ треба да им удирате ШЛАКАНИЦИ ако заслужат

Igor

Сораја го покажа дијамантскиот прстен од богатиот Русин (ВИДЕО)

Igor

Имал 317 кг и му се заканувала смрт – Решил да го сврти животот наопаку и ослабнал 127 кг

Еспресо

Манекенката Кристина Димитријевска им покажа на пријателите како се вежба задник (ВИДЕО)

Igor

ГО НАПАДНАЛА БИВШАТА ЖЕНА: Актерот крвав, на носилки и со изгореници од цигари по лицето

Igor

Остави Коментар

три × четири =

Слични објави

Карлеуша и Душко го ОДВРЗАА ЌЕСЕТО за наследничките: Еве колку плаќаат за школување на ќерките

Igor

Скапи вили и автомобили за нив е ситница: Погледнете кои светски ѕвезди имаат приватни острови (ФОТО)

Igor

Секоја кинематографија би била горда на нив: Ова се најубавите германски актерки! (ФОТО)

Еспресо

„Му купив гаќи и патики, дека немало таму“: Весна Бејби се збогуваше со синот и објави емотивна порака! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Сања Кужет со фотографија во бикини го запали Инстаграм (ФОТО)

Igor

Антониа Гиговска сакаше да се пофали со новата розова коса, но во преден план е нешто сосема друго! (ФОТО)

Васко Спасоски