Првото доделување на Оскари траело 15 минути, првиот Оскар му е доделен на нем филм (ФОТО)

Првата церемонија на доделување на наградата Оскар е одржана на 16 мај далечната 1929 година во холивудскиот хотел „Рузвелт“, а домаќини на вечерта биле глумците Даглас Фербенкс и режисерот Вилијам де Мил.

Џејн Гејнор
Profimedia

Првиот најдобар филм што ја добил златната статуетка е филмот „Крилја“ (Wings) и е единствениот нем филм кој некогаш ја добил оваа престижна награда. Она што е интересно е фактот дека резултатите од првото доделување биле познати три месеци порано, а тој систем е сменет на следното доделување на Оскар во 1930 година.

Profimedia

Оттогаш резултатите биле објавувани во весниците во 23 часот вечерта пред церемонијата, што било пракса првите десетина години.

Profimedia

Потоа во 1940 година, „Лос Анџелес тајмс“ го објавил списокот на добитниците на самиот ден на доделувањето, што влијаело на промената на правилата во 1941 година, кога е воведен системот со запечатени пликоа.

Тоа била сосема мала, но неопходна промена која придонела за она денес толку познато чувство на неизвесност, нагодување и тајност, која ја следи церемонијата.

Слични објави

Дневен хороскоп за ден 16.02.2020: Скорпијата ќе добие одлична работна понуда, а Бикот ќе се опушти покрај пријателите

Еспресо

ПРИЛЕПЕН ФУСТАН И ГОЛИ НОЗЕ – Јелена Розга во Белград се појави како БОЖИЦА (ФОТО)

Igor

Вистински културен спектакл низ Скопје – ТАМАРА ТОДЕВСКА блескаше во „Звуците на Чаршијата“ (ФОТО)

Igor

ДА СЕ СМРЗНЕШ! Ноле лансираше нов предизвик! Тоа што го направи тој го можат само најхрабрите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Роберт Патинсон започна со снимањето на новиот Бетмен! (ФОТО)

Слободен Печат

РАЗГАЛЕНИ ЅВЕЗДИ: Ова се холивудските лица кои имаат НАЈБИЗАРНИ барања и желби

Igor

Остави Коментар

седумнаесет − 3 =

Слични објави

Во недостаток на храна, поларните мечки се јадат едни со други: Некои ги јадат и своите младенчиња!

Еспресо

Годините не и можат ништо: Северина изгледа како тинејџерка! (ВИДЕО)

Igor

Атрактивните девојки од „Hurricane“ испеаја еден од најголемите хитови на Тамара Тодевска (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Кортни Кардашијан објавила полугола селфи фотка, а Џеј Ло ѝ дала комплимент кој долго ќе го памети (ФОТО)

Igor

Дупер се збогува со Мартина и Авалон

Igor

„Викнете доктор“: Нивес Целзиус ги сликаше градите од птичја перспектива (ФОТО)

Васко Спасоски