Првиот супермодел, Марион Морхауз: Индијанско потекло, топли, кафени очи и остри црти на лицето (ФОТО)

Манекенката Марион Морхауз, родена во 1906 година популарноста ја стекнала на крајот на 20-те години од минатиот век.

Денес таа се смета за првиот супермодел. За модните магазини „Ванити феир“ и „Вог“ ја фотографирал Едвард Стајкен.

За соработката со Марион, Едвард во една прилика рекол:

„Таа е најдобриот модел кого некогаш сум го фотографирал. Кога таа ќе ја облече облеката која треба да биде фотографирана, Марион се трансформира во жена која навистина би носела таква облека, без оглед на тоа кој аутфит е на неа“.

Марион беше миленичка на славниот фотограф Сесил Битон, кој многу сакал да работи со неа. Манекенката имала индијанско потекло, благодарение на што имала топли кафени очи и остри црти на лицето.

По завршувањето на манекенската кариера, Марион и сама се свртела кон фотографијата.

 

Слични објави

5 интересни приказни што не сме ги слушнале на часовите по историја: Цезар го киднапирале пирати, а тој ги довел до лудило

Еспресо

Ѕиркаат брадавиците, ама важно селфи-фотката е убава (ФОТО)

Igor

Дневен хороскоп за ден 25.02.2020: Девицата ќе биде одлично организирана, а Близнакот е збунет од љубовта

Еспресо

Џеј Ло била бездомник и купувала по парче пица на ден, денес живее во свила и кадифе, а минатото никогаш не го заборави (ФОТО)

Еспресо

НА СИТЕ ИМ Е НЕПРИЈАТНО ОД НИВ: Зошто пријателите ги избегнуваат Меган и Хари?

Igor

Од плакарот на Анита: Муабет со комшиката

Анита Митровска

Остави Коментар

4 × три =

Слични објави

Уште аплаузи недостигаа! Оваа атрактивна девојка се прошета како да е на модна писта (ФОТО)

Igor

Ова е возниот парк на Лепа Брена од илјадници евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Синди Крафорд се прошета тип-топ средена, но поради еден детаљ ги налути сите! (ФОТО)

Џеј Ло е секси и кога игра дома по тренерки (ВИДЕО)

Igor

Џенифер Хадсон маестрална како Арета Френклин во трејлерот за филмот „Respect“ (ВИДЕО)

Еспресо

Таа дефинитивно е НАЈСЕКСИ АЛБАНКА (ФОТО)

Igor